środa, 25 lutego 2015

Wolontariat #1: Czym jest wolontariat?


Wolontariat jest dość ważną częścią mojego życia, która ukształtowała mnie nie tylko jako człowieka, ale też spowodowała, że podjęłam kilka ważnych decyzji...czy trafionych, to zostawiam dla siebie, ale na pewno dzięki temu wiele się nauczyłam. 

Aż dziw bierze, że do tej pory ten blog obszedł się bez cyklu wolontariackiego - zatem najwyższy czas to nadrobić. 

Zacznijmy od podstawowych rzeczy, a mianowicie od samej definicji wolontariatu. 

Definicja wolontariatu: 

Wolontariat to dobrowolna, bezpłatna oraz świadoma praca na rzecz innych lub całego społeczeństwa, która wykracza poza związki rodzinno-koleżeńsko-przyjacielskie. 

Wolontariat nigdy nie jest bezinteresowny, ponieważ każde działanie wolontarystyczne nam coś daje - począwszy od dowartościowania samego siebie, poprzez nawiązanie kontaktów, wypełnienie czasu wolnego po zwolnienie z praktyk na studiach oraz doświadczenie zawodowe. Jest też wiele innych korzyści, a dla każdego z wolontariuszy potrafią być one inne. Ja sama kilka razy dostałam pracę ponieważ ktoś kojarzył mnie z działań wolontarystycznych i pamiętał, że się sprawdzałam;). 

Wolontariat nie może być świadczony dla instytucji, które są nastawione na zarabianie, np. sklepy, wydawnictwa itp., ponieważ jest to najzwyczajniej w świecie wyzysk!

Kim jest wolontariusz? 

Zgodnie z definicją zawartą w ustawie działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, wolontariuszem jest każda osoba fizyczna, która dobrowolnie i bez wynagrodzenia wykonuje świadczenia na zasadach określonych w ustawie. Oznacza to, że angażuje się ona m.in. w działania na rzecz organizacji pozarządowych lub kościelnych, jak też administracji publicznej.

Musicie pamiętać, że nie każdy wolontariat jest dla każdego. Nie zapominajcie  o swoich predyspozycjach i zdolnościach oraz ograniczeniach, i za każdym razem zastanówcie się czy na pewno taka praca Wam odpowiada. Nikt nie może Was zmusić do określonej działalności wolontarystycznej więc nie bójcie się mówić nie i nie miejcie w tym przypadku żadnych wyrzutów sumienia.

Jeżeli chodzi o to czy wiek jest istotny, to i owszem ;]. Jeżeli jesteście niepełnoletni to potrzebujecie zgody rodzica na zaangażowanie się w wolontariat. Z moich doświadczeń wolontariackich wynika, że osoby bardzo młode np. w wieku do 15/16 lat dodatkowo mają przydzielonego dorosłego wolontariusza/opiekuna, który poniekąd nad nimi czuwa. Poza tym osoby bardzo młode często traktuje się nieco po macoszemu...chociażby z tego względu, że zakres działań, którym mogą podołać jest ograniczony. Na przykład wątpię czy ktoś w wieku 13 lat potrafił dobrze udzielić korepetycji lub będzie potrafiła pomóc przy osobie o znacznym stopniu niepełnosprawności. 

Aha i jeżeli Wasz wolontariat trwa min. 3 miesiące i wykonujecie działania wolontarystyczne regularnie to zawsze wołajcie o porozumienie o współpracy...ale o prawach i obowiązkach wolontariuszy napiszę Wam w jednej z kolejnych notek. Jak na pierwszy raz wystarczy Wam tych informacji;). 

Źródła:
4. własne doświadczenia

14 komentarzy:

 1. O kolejny cykl? Mam nadzieję, że pociągniesz go dłużej, bo widzę tendencję do zaczynania czegoś i porzucania prędko.

  Gdy piszesz, że wolontariat nie jest dobrowolny, bo każde działanie nam coś daje, mam wrażenie, a nawet pewnośc, że nie rozumiesz pojęcia dobrowolny. Znowu! piszesz używając słów bez znajomości ich znaczenia

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To nie wynikało z niezrozumienia tylko wkradł mi się błąd, bo miało być bezinteresowny. Widocznie "siedziałam" jeszcze w definicji wolontariatu i z rozpędu wsadziłam dobrowolny. A Ty może zamiast wyciągać wnioski zaczniesz po prostu myśleć nieco innymi kategoriami zamiast z góry zakładać, że każde źle użyte słowo wynika z mojego niezrozumienia. Błędy się zdarzają - nawet jeżeli wynikają z nieuwagi i mogą się zdarzyć każdemu.

   Usuń
 2. Akurat ja w ramach terapii będe udzielać się w wolontariacie. Szczerze? Od zawsze o tym marzyłam. Uwielbiam pomagać, a to wydaje mi się jak najlepszym rozwiązaniem.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oj tak pomaganie to świetne uczucie :)

   Usuń
 3. Bardzo fajny kolejny wpis :). Czekam na kolejne. Fajnie, że zaznaczyłaś Natalio, że wolontariat nie jest bezinteresowny (bo jednak jest dobrowolny, co bardzo "elegancko" i z "wielkim wyczuciem" zauważyła jedna z twoich fanek). Wiele osób sądzi, że ta forma pomagania nie wiąże się z (żadnymi) korzyściami. A ja nigdy w życiu nie robiłem wolontariatu, aby mieć "zerowy bilans". Zdarzało się, że dokładałem do interesu, ale najczęściej korzyści były na tyle fajne, że nie musiałem się obawiać, że robię to bezinteresownie.

  @Julka
  Kobieto - odpuść i wybacz sobie, a nie będziesz musiała sobie używać po Natalii. To, ze używasz grzeczniejszego języka wcale nie oznacza, że rezygnujesz z agresji (tyle, że jest ona w "białych rękawiczkach"). Pamiętaj, że może cię najbardziej u innych wkurzać to, na co sama się ze sobą nie zgadzasz (nie zawsze na poziomie świadomym). Tak więc życzę ci lepszego podejścia do słabości i wad własnych, tak abyś nie musiała ich przerzucać na innych. Buziaki :*

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki Tomku:). Mam nadzieję, że uda mi się pociągnąć ten cykl i wspomnieć o wielu ważnych i potrzebnych sprawach:).

   I dziękuję za ten komentarz. Chyba właśnie to potrzebowałam przeczytać;)

   Usuń
  2. Natalia chyba najlepiej sobie radzi sama, np. rezygnując z publikacji "niewygodnych" komentarzy. Więc ten uczony wywód jest chyba niepotrzebny?

   Usuń
  3. Julio - nie mam obowiązku akceptować agresywnych, niekulturalnych i obrażających mnie lub innych komentarzy. I jeżeli Twoje takie będą to ja nie zamierzam ich akceptować. No chyba, że będą zawierać konstruktywną krytykę, która ma na celu mój rozwój, a nie obrażanie mnie.

   Usuń
 4. Nie wiem co zrobi Natalia (to JEJ decyzja), ale wiem co zrobię (a przynajmniej mogę zrobić) JA. A że troszkę znam Natalię, to postanowiłem zaryzykować i stanąć w jej obronie. Tak więc wywód uczony (albo uczonego wywód - brzmi lepiej) był potrzebny, albo jak wolisz - NIEZBĘDNY. Ciesz się, że taryfę ulgową zastosowałem, bo uwierz mi, że potrafię być paskudnie wredny i chamski - niemniej jedynie wtedy, gdy ktoś przegina i przekracza zasady, których przekraczać co najmniej nie wypada ;) :). Normalnie jednak jestem spokojnym, starszym człowiekiem, który lubi jak się ludzie szanują, wspierają oraz wzajemnie dopingują. Pozdrawiam :*

  OdpowiedzUsuń
 5. taa.. nie ma to jak wyżyć się na innych; moim zdaniem te "błędy" Natalii to po prostu wypadek przy pracy, a postawa "koleżanki" świadczy tylko o niej samej; z mojego punktu widzenia to sama pod sobą dołki kopie zamiast wyluzować i wyjść z tego z twarzą;

  szkoda, że pod postem trzeba najpierw uczyć kogoś podstaw kultury zamiast po prostu podyskutować o temacie; zwłaszcza takim jak wolontariat; i nareszcie przechodząc do tematu - sama jestem wolontariuszką i mogę potwierdzić że to daje dużo satysfakcji i zmienia spojrzenie człowieka na rzeczywistość;
  choć wydaje mi się, że niektórzy aż za nadto interpretują dobrowolność w wolontariacie; mam tu na myśli osoby, które zaczynają powiedzmy chodzić do takiej starsze samotnej pani, która się do nich przywiązuje i wyczekuje, a tu ktoś nagle przestaje chodzić i co gorsza nie szuka nikogo na swoje miejsce; a to wszystko dlatego, że "przecież mnie nie zmuszą";przykre to, bo osoby korzystające z pomocy wolontariuszy cierpią z tego powodu, często obwiniając się za to, ze ktoś przestał do nich przychodzić;
  chciałam jedynie zwrócić uwagę na ten aspekt;
  czekam na kolejne posty o wolontariacie; pozdrawiam x]

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wiesz, ale jeszcze podobno moje notki wyglądają jak pisane na kolanie, bo mam parcie na wrzucenie "noci";p. No i oczywiście to ja jestem bardzo agresywna i nie umiem przyjąć krytyki. Cóż...ta dziewczyna? pani? pisała mi już o tym nie raz - m. in. w dość dosadny sposób, w komentarzu, którego śmiałam nie przepuścić ;p. Ale cóż...są ludzie, którzy nie potrafią sobie radzić z własnymi problemami i to nie mój interes.

   Co do wolontariatu to masz rację. Ja mogę nieco z innej strony...ja jako koordynator spotkałam się czasem z taką olewką, że ktoś mi mówił, że przyjdzie, albo coś zrobi i sobie to olał nawet nie informując mnie, że jednak tego nie zrobi lub się nie pojawi np. na szkoleniu, korepetycjach czy czymkolwiek innym...a kultura tego wymaga, żeby przynajmniej dać znać i nie marnować komuś czas lub robić niepotrzebne nadzieje...

   Usuń
  2. no widzisz, tak to już jest, prosto w oczy nikt ci nic nie powie, za to w internecie dowiesz się o sobie więcej niż myślisz x]

   właśnie o to chodzi, wydaje się chyba niektórym, że skoro to nie żadna instytucja to nie są zobowiązani nawet do przyzwoitości;a szkoda, bo niestety czasem czyjaś zła opinia przekłada się na resztę wolontariuszy, którzy się starają;

   Usuń
  3. Dokładnie;p

   A co do wolontariuszy to szkoda, że niektórzy psują nam opinię...bo wielu jest takich co odwala kawał na prawdę dobrej roboty.

   Usuń
 6. Wolontariat jest dobrowolny, więc z uwagi na to nie ma przymusu, aby ktoś dotrzymywał postanowień, które normalnie (czytaj PŁATNIE w ramach pracy) obowiązują ;) :). Oczywiście w kolejnych wpisach o wolontariacie będzie zapewne to na co warto zwracać uwagę przy umawianiu się na pracę w ramach tej formy pomocy.

  A to o czym Alicja zapuściła wątek - to chyba odpowiedzialność oraz empatia i tak zwane poczucie dobrego smaku. Nieco bardziej ogólnie: my jako Polacy mamy często dość duże problemy z komunikowaniem się oraz wywiązywaniem się z zadań (pracy, słowa, obietnic, umów, itd.). Bardzo często także doskwiera nam niezmiernie to, że komuś się chce, udaje, potrafi... a nam nie - więc trzeba mu "pomóc", tak aby mu się odechciało ;) :). To już jednak temat na inny wątek - czym jest nasza mentalność i czemu akurat tak postępujemy (owszem, generalizuję - niemniej wyłącznie po to, aby pokazać pewien niebezpieczny i niepożądany trend). Taką postawę widzieliśmy w komentarzu jednej z "pani dobrej rady" - więc chyba nie muszę przekonywać, że to co mówię, to nie jedynie moje wymysły czy teoria :P

  OdpowiedzUsuń

Etykiety

"Gra o tron" (10) [przygotuj się na wielkie wyjście] (2) 30dniwege (4) 52 książki (214) 52 książki 2016 (39) 52 książki 2017 (1) 52potrawy 2015 (7) AA (2) agroturystyka (1) akcja (1) akcja Nakrętka (1) akcje (2) akcje czytelnicze (1) akcje kulturowe (1) Allverne (1) Allverne Nature's Essences (1) Anew (3) Anew Revitalist (2) Anne Bronte (1) antykoncepcja (1) Aromatella (1) aromaterapia (17) asertywność (1) audiobooki (6) Aussie (3) autobiografia/biografia (2) Avon (37) B.app (4) babeczki (2) Baikal Herbals (1) bajki (1) bajki dla dzieci i dorosłych (1) Bakalland (1) Balneokosmetyki (1) balsam do rąk (1) balsam do włosów (2) Bandi (1) BarryM (3) Barwa (2) Barwy Harmonii (1) Basilur (1) baśnie (1) Batiste (1) batony (1) bądź offline (1) BeBeuty (1) BeGlossy (5) Belgia (18) belgijskie przysmaki (4) belgijskie słodycze (5) belgijskie smakołyki (3) Bell (4) beutybox (3) Bielenda (3) BingoSpa (11) biografie (1) Biosilk (4) Biovax (6) biżuteria (1) błyszczyki (2) Bomb Cosmetics (3) Boże Narodzenie (3) brow bar (1) Bruksela (15) buble (6) buble kosmetyczne (8) buble książkowe (2) buty (1) Buziak Style (1) C.R. Zafon (3) Calvin Klein (1) Carmex (2) Cettua (1) Charlotta Link (1) Charlotte Bronte (1) chcę mieć (2) Chiny (1) chleby (1) Chocolissimo (2) choinka (1) chwile ulotne (3) ciasta (5) ciekawe pomoce naukowe (1) ciekawostki (1) cienie (4) cienie do powiek (5) cienie w kamieniu (2) cienie w kremie (1) ciocią być (1) codzienno (1) codzienność (91) codzienność psychologia społeczna (1) Combos (1) coś dobrego (9) coś na długie wieczory (3) coś słodkiego (7) couching (2) Crispy Waffles (1) cukinia (1) cykl o wolontariacie (7) czarna komedia (3) czas wolny (56) czekolada (8) czekolada do picia (4) czerwiec (1) czytanie (15) czytelnicze podsumowania (19) czytnik e-booków (1) Debby (1) Decubal (1) Decunal basic (1) demakijaż (6) depilacja (3) Dermacos (1) deser (6) deser na ciepłe dni (1) dipy (1) dla dorosłych (1) dla dzieci (10) do książki;) (1) dobre bo polskie (2) dobrostan zwierząt (1) dodatki (1) dodatki do domu (2) dodatki do potraw (1) domowa piekarnia (1) domowe Spa (3) domowe sposoby na przeziębienie/chorobę (2) Dove (2) Dr Konopka's (4) Dr. Konopka's (1) dramat (2) dynia (3) dysgrafia (1) Dziady (1) dzieciństwo (2) dziecko (1) Dzień Ojca (3) e-book (9) E. A. Poe (1) E.L.F (3) eliksir do włosów (2) Elisabeth Arden (4) Elseve (1) emulsja po opalaniu (1) Enilome Hertly Beuty (1) Eric - Emmanuel Schmitt (7) erotyka (2) Etja (1) etyka (3) etyka a to co jemy (1) Eveline (25) Evree (2) Fa (2) fantastyka (12) Farmona (3) feminizm (1) Feniks (1) Festiwal Conrada (1) festiwale (3) filiżanki (1) film (2) film azjatycki (1) filmowe podsumowania (6) filmowy weekend (2) fiszki (2) Floslek (15) FM (4) FM Group (3) Garnier (7) garść linków (10) Gliss Kur (3) Golden Rose (1) gotowanie (2) Green Pharmacy (12) Gregory Funaro (1) grupa literacka (1) gry planszowe (1) Grycan (2) Halloween (1) handel ludźmi (2) haul (4) Head&Shoulders (1) Hean (5) herbaty (1) higiena osobista (2) Himalaya Herbals (1) Holika Holika (1) home decor (2) homoseksualizm (2) hormony (1) horror (2) impreza (3) Inglot (1) inicjatywy kulturalne i społeczne (4) inspiracja (5) inspiracje (9) inspiracje dla nauczycieli (1) inspiracje dla rodziców (1) inspiracje na prezenty (1) inspirujący ludzie (2) Isana (1) ITS SKIN (2) Iwostin (4) ja w kuchni;] (3) jak radzić sobie ze stresem (5) jak sobie radzić ze stresem (2) jak zacząć nowe życie? (1) James Dashner (1) Jarosław Wasik (2) jedz jabłka (2) jedzenie (2) jesienna pielęgnacja (4) jesień (5) Joanna (1) kakao (2) kalendarium (1) Kallos (2) Kamil Janicki (1) kartka z kalendarza (52) kartka z kalendarza. (1) kawa (1) Kącik czytelniczy (1) kącik kulinarny (21) kącik samouka (1) Kindle (1) kino (1) klasyka (5) klasyka którą warto znać (3) kobieta w kulturze (2) koktajle (1) Kolastyna (2) kolorówka (6) kominek (2) koncerty (1) konkurs (1) konkursy (4) kontrowersyjne (1) konturowanie twarzy (1) korektor do brwi (1) korektory rozświetlające (1) kosmetyki (17) kosmetyki dla mężczyzn (3) kosmetyki dla wegan i wegetarian (1) kosmetyki do golenia (2) kosmetyki do kąpieli (2) kosmetyki do makijażu (14) kosmetyki do twarzy (5) kosmetyki do ust (2) kosmetyki do włosów (1) kosmetyki kolorowe (14) kosmetyki koreańskie (6) kosmetyki organiczne (1) kosmetyki po goleniu (1) kosmetyki rosyjskie (2) kosmetyki używane na wyjeździe (4) kosmetyki wegańskie (2) Kraków (1) krążki chlebowe (1) krem d rąk (1) krem do ciała (1) krem do opalania (1) krem do rąk (3) krem do twarzy (6) krem na dzień (2) krem o twarzy (1) krem pod oczy (2) kremy bb (1) Kringle Candle (6) Kroniki wampirów (1) kryminalistyka (1) kryminał (16) kryminały (2) kryminologia (2) książka dla smakoszy (1) książka na lato (2) książka na wakacje (1) książki (34) książki dla dzieci (16) książki dla młodzieży (8) książki edukacyjne (1) książki historyczne (4) książki kreatywne (1) książki kucharskie (2) książki motywacyjne (1) książki na jesień (1) książki na zimę (1) książki o których nie zapomnisz (1) książki polskich autorów godne polecenia (1) kuchenne inspiracje (2) kuchnia (1) kuchnia dla studentów (1) kuchnia dla studentów. (1) kuchnia dla zabieganych (2) kuchnia polska (1) kuchnia włoska (1) kultura (10) kultura polska (13) kupuj lokalnie (1) kuracja do włosów (1) L'biotica (2) L'Oreal (2) lakiery do paznokci (5) lampki (1) lato (1) Libster Blog Awards (1) Lioele (1) Lipton (1) Lirene (3) lista życzeń (2) literatura (12) literatura amerykańska (6) literatura erotyczna (4) literatura faktu (8) literatura francuska (3) literatura grozy (2) literatura historyczna (7) literatura hiszpańska (3) literatura izraelska (1) literatura japońska (1) literatura klasyczna (2) literatura kobieca (5) literatura koreańska (3) literatura młodzieżowa (17) literatura niemiecka (1) literatura obyczajowa (1) literatura piękna (10) literatura polska (38) literatura portugalska (1) literatura skandynawska (8) literatura światowa (18) literatura wojenna (3) literatura współczesna (73) literatura współczesna. (2) literatura współeczesna. (2) literatura XIX w. (17) Livioon (3) Loesje (1) Lotus (1) Lovley (1) Luxury Paris (9) łatwe przepisy (22) Łazienki Królewskie (1) Łuk Tryumfalny (1) Make - Up Trendy (1) make-up (3) Makeup Revolution (2) makijaż (8) maluszek (1) manga (1) Marek Grechuta (2) maseczki do twarzy (10) maska do włosów (8) masła do ciała (6) materiały do nauki języka niemieckiego (2) materiały do nauki matematyki (1) materiały do zajęć z dziećmi (1) MaxFactor (3) Maybelline (3) metoda nauki języka obcego (1) męskim okiem (3) mgiełka do ciała (2) mgiełki do ciała (1) Michał Bajor (6) miejsca relaksacyjne (1) miesiąc w zdjęciach (10) mieszanki bakaliowe (1) Międzynarodowy Festiwal Kryminału (1) migawki z życia (3) Miodowy Kłos (1) mleczko do ciała (2) mleko roślinne (1) młodzieżowa (1) moda (1) Models Own (1) moim zdaniem (1) moja dziupla (1) moje ulubione książki (42) motywacyjnie (1) Mount Blanc (1) możesz pomóc (1) Muza (1) muzyka (12) muzyka która mnie relaksuje (8) muzyka niszowa (4) na faktach (2) na obiad (3) na śniadanie (3) Nabla (1) nadzieja (1) nagrody (1) Natura Syberica (1) nauka języka angielskiego (2) nauka języka niemieckiego (2) nauka języka obcego (3) niania (5) nie polecam (1) nie samą książką człowiek żyje (1) niecodzienność (21) Nike (1) Nivea (10) No36 (1) NoniCare (1) nostalgicznie (1) notki o słodyczach (1) notki pomocowe (2) nowoczesne formy książek (2) nowości (6) nowości kosmetyczne (1) nowości na które czekam (1) nowy etap (3) o filmach (1) o Islamie (2) o jedzeniu (1) o Kościele (1) obejrzane spektakle (1) ocalić od zapomnienia (1) ochrona przeciwsłoneczna (1) oczyszczanie twarzy (4) odżywki do paznokci (5) odżywki do włosów (6) Oeparol (1) ogłoszenia parafialne (10) okołodziecięce (5) olej arganowy (1) olej kokosowy (2) olej migdałowy (1) olej pielęgnacyjny (1) olejek do ciała (2) olejek do twarzy (3) olejek do włosów (9) olejek łopianowy (6) olejek macadamia (1) olejki do twarzy (2) olejki zapachowe (4) olejowanie włosów (1) Olga Rudnicka (4) One Lovely Blog Award (1) opieka nad dzieckiem (1) oponki (1) Organic Shop (2) Organic Therapy (2) Organique (1) Oriflame (5) Oriflame. (1) Oscar Wilde (1) ozdoby świąteczne (1) Pachnąca Szafa (2) paczka:) (1) Paese (1) paletki cieni (1) paletki ze Sleeka (3) palety cieni (1) Palmers (1) Palmolive (2) Pantene (3) Pantene Pro - V (1) Pantne (1) pasja (14) pasja. (1) pasty do kanapek (1) paznokcie (3) pedagogika (3) peeling do ciała (4) peeling do skóry głowy (1) peeling do twarzy (5) perełki muzyczne i taneczne (2) Perfecta (1) Pharmaceris (3) pianka do golenia (1) pieczenie (2) pielęgnacja (5) pielęgnacja ciała (36) pielęgnacja dłoni (9) pielęgnacja paznokci (1) pielęgnacja pędzli (1) pielęgnacja rąk (6) pielęgnacja skóry wokół oczu (1) pielęgnacja specjalna (34) pielęgnacja stóp (1) pielęgnacja szyi i dekoltu (1) pielęgnacja twarzy (82) pielęgnacja ust (3) pielęgnacja włosów (42) pielęgnacja zimowa (5) piosenka artystyczna (1) Plaisirs Nature (Yves Rocher) (1) Planet Spa (2) plany (2) plany czytelnicze (1) plastry do twarzy (2) plastry na niedoskonałości (1) plastry na nos (2) Playboy (1) płyn micelarny (2) pochód książek męczących (1) początek (1) początki:) (3) podaj dalej (1) podkład (4) podkład do twarzy (1) podkłady (2) podróże małe i duże (8) podsumowania (7) podsumowania czytelnicze (1) podsumowania miesiąca (8) podsumowanie miesiąca (18) podsumowanie roku (1) Poetycka Dolina (1) poezja (3) poezja śpiewana (2) pokonaj stres (3) polecane książki na jesień i zimę (1) Polska (2) połącz kropki (1) pomadki do ust (2) pomaganie (4) popularnonaukowe (1) poradniki (4) poranna pielęgnacja (2) powieść wiktoriańska (1) powieść współczesna (2) praca (3) Pretty (2) prezent na Dzień Matki (1) prezenty (1) prezenty dla mamy (1) prezenty dla siostry (1) prezenty dla taty (2) projekt denko (4) projekt ślub (3) promocje (1) proste przepisy (13) prosto z natury (1) przegląd miesiąca w zdjęciach (5) przekąski (4) przekąski do pracy lub szkoły (1) przekąski na podróż (1) przemysłowa hodowla zwierząt (2) przemyśl to! (2) przemyślenia (6) przepis na wieczór (1) przepisy (30) Przepisy Babci Agafii (1) przepisy inspirowane "Grą o tron" (1) przepisy inspirowane książkami (1) przygotowania do ślubu (1) przyjemność (2) przysmaki (1) przystawki (1) psychologia (8) publikacje naukowe (1) R. P. Evans (3) Radical (1) recenzja filmu (1) recenzja kosmetyków (5) recenzja książek (5) recenzje filmów (3) recenzje filmów. Jonny Deep (1) recenzje gadżetów (1) recenzje gościnne (1) recenzje kosmetykow (1) recenzje kosmetyków (145) recenzje kosmetyków. (1) recenzje książek (279) recenzje książki (3) recenzje mangi/komiksów (3) recenzje olejków zapachowych (1) recenzje płyt (4) recenzje seriali (2) recenzje świeczek/wosków zapachowych (13) refleksyjnie (1) Regenerum (1) Regent House (2) relaks (7) relax (3) reportaże (3) Resibo (4) Revlon (2) Rimmel (2) Rival de Loop (2) rodzina (1) romans (3) romans historyczny (4) rosyjskie kosmetyki (2) rozdanie (1) rozwój zawodowy (2) ruch (1) Rzeszów (1) s-f (1) sala weselna (1) sałatka (2) samorozwój (2) Sandomierz (1) Sarah - Kate Lynch (1) Scottish Fine Soaps Company (1) Scrummy (1) sentymentalnie (8) seriale (1) serum do paznokci (1) serum do rzęs (2) serum do twarzy (3) serum do włosów (1) seryjni mordercy (2) Sesa (2) ShinyBox (2) silent disco (1) Skin Love (1) Skin79 (6) Sleek (6) słodycze (7) słodycze świata (2) słodycze wegańskie (1) słone przekąski (1) smaki (1) smaki dzieciństwa (3) snuff moves (1) Soap & Glory (3) Soap&Glory (2) sosy (1) spacerniak kulturowy (6) specjalna pielęgnacja (2) sport (1) sposób na... (3) spotkania blogerek (1) spotkania promujące książki (1) spotkanie blogerek (1) stalking (2) Stalowa Wola (4) Stalowi Czytacze (2) stalowowolskie spotkanie blogerów (1) Stara Mydlarnia (4) Stephen King (4) stosik (45) stosik biblioteczny (4) styl życia (11) Sylveco (3) szaliki (1) szampon do pędzli (1) szampony (4) Szlachetna Paczka (5) szminki (2) szukanie pracy (1) szybie przekąski (1) szybkie przepisy (18) ślub (1) ślub konkordatowy (1) Świat Książki (1) światełka (1) świeczki/woski zapachowe (23) Święta (6) święta. (1) tagi (9) tania kuchnia (1) targi książki (1) tarta (1) tbr (3) teatr (3) Teekane (1) tematy społeczne (1) terapia sztuką (2) terroryzm (1) Tess Gerritsen (3) The Balm (2) thriller/sensacja/kryminał (33) Tisane (2) tłusty czwartek (2) Tołpa (2) toniki do twarzy (1) tradycja (4) tradycja polska (4) trening antystresowy (1) trudne sprawy (1) trudności z pisaniem i nauką pisania (1) tusze do rzęs (1) tydzień w zdjęciach (24) Uczta Lodu i Ognia (1) ulga po opalaniu (1) Ultra Doux (2) ulubieńcy kosmetyczni (9) ulubieńcy miesiąca (8) ulubieńcy niekosmetyczni (6) ulubiona muzyka (2) ulubione (4) ulubione kosmetyki (4) ulubione książki (36) ulubione przekąski (1) ulubione przepisy (3) ulubione słodycze (1) ulubione zapachy (4) Unique (1) Urban Decay (1) Uriage (1) urlop (1) uśmiech (1) uzależnienia. psychologia (1) Vichy (1) Victoria's Secret (2) wakacje (1) walka z wągrami (1) wampiry (5) Warszawa (3) warsztaty (1) warsztaty kreatywnego pisania (1) weekend z książką (8) weganizm (4) wege (14) wegetarianizm (12) wieczorna pielęgnacja (2) Wielkanoc (1) wierzenia (2) wieś (2) wizyta u ginekologa (2) wolontariat (24) wspieraj lokalną gospodarkę (1) wspomnienia (1) współpraca (2) wychowanie dziecka (3) wydarzenia (8) wydawnictwa (1) wyjazd (2) wyniki konkursu (2) wyniki rozdania (1) wyróżnienia (1) wyzwania (2) wzmacnianie włosów (1) wzruszające (1) Yanke Candle (1) Yankee Candle (17) Yasumi (1) Yves Rocher (4) z baśnią w tle (1) zabawy dla dzieci (1) zakupy (3) zakupy kosmetyczne (4) zakupy ubraniowe (1) zamknięte klatki (1) zapachy (18) zapachy dla domu (2) zapachy dla kobiet (12) zapachy dla mężczyzn (2) zapachy na jesień (1) zapachy na lato (5) zapachy na wiosnę (3) zapachy od Avon (5) zapachy od Calvin Klein (1) zapachy uniwersalne (1) zapiski okularnicy (1) zapowiedzi recenzji (1) zapuszczanie włosów (1) zarządzanie stresem (2) zdjęcia (3) zdobycze kosmetyczne (1) zdrowe słodycze (1) zdrowie (5) zdrowie kobiety (7) zestawy kosmetyków (1) Ziaja (6) zimowa pielęgnacja (4) zmiany (2) Zoeva (1) zrozumieć kobietę (3) zrób sobie stop klatkę (2) zupy (2) zupy-krem (2) zwyczaje polskie (2) żel do twarzy (3) żel pod prysznic (2) żele do mycia twarzy (3) żele do mycia/produkty do kąpieli (3) żelki (1) życie (4) życie na emigracji (2) życzenia (8)