poniedziałek, 5 stycznia 2015

J. Kosiński, "Malowany ptak"

Jerzy Kosiński to autor bardzo kontrowersyjny, którego książki w Polsce komunistycznej znajdowały się na indeksie cenzury. Do tej pory jest to człowiek, który jest przez wielu uważany za antypolskiego pisarza, a już na pewno za bardzo kontrowersyjnego. Po lekturze "Malowanego ptaka" (jednej z najbardziej znanych książek pisarza) nie dziwię się już tak bardzo tym opiniom - przynajmniej dotyczących jego kontrowersyjności. 

W powieści zawarte są losy kilkuletniego żydowskiego chłopca, którego rodzice na początku wojny oddają pod opiekę pewnemu mężczyźnie, mającemu znaleźć mu dom. Dziecko trafia do starszej kobiety, a po jej śmierci zaczyna tułaczkę po kresach wschodnich. W trakcie swojej wędrówki chłopiec ściąga na siebie prześladowania zabobonnych i prymitywnych chłopów, którzy uważają go za Żyda lub Cygana. Bity i torturowany tuła się po wsiach i okolicznych lasach będąc świadkiem okrucieństw i zbrodni. W końcu zło, z którym się styka staje się również jego udziałem. 

"Malowany ptak" to niewątpliwie kontrowersyjna i przepełniona przemocą książka, której (mimo niewielkiej objętości) nie da się przeczytać w jeden czy dwa wieczory. W pewnym momencie człowieka po prostu przerasta to co czyta i czasem zapomina nawet, że opisywane są losy dziecka. Po prostu doświadczenia tego chłopca są na tyle ciężkie i brutalne, że niejeden dorosły nie dał by rady, a co dopiero bezbronne i kruche dziecko. Dodatkowym elementem, który sprawia, że zapominamy, iż czytamy o losach dziecka jest to, iż chłopiec przeżywa inicjację seksualną. Pamiętajmy, że mały w chwili zakończenia powieści ma ok. 12 lat. Mimo to trzeba wznieść się nieco ponad to, żeby w "Malowanym ptaku" zobaczyć nie tylko przemoc i zacofanie, ale także to, że wojna nie jest niczym dobrym. W końcu nie tylko rozdziela rodziny i wydobywa z człowieka wszystko to co najgorsze, ale sprawia, że nie możemy się rozwijać...a już na pewno nie możemy rozwijać swoich horyzontów. Poza tym chociażby dzieci są skazane na to, żeby dorosnąć w trybie natychmiastowym. Po powyższej lekturze człowiek nie jest już taki sam i potrzebuje lekkiej odskoczni, która złagodzi zderzenie z twórczością Kosińskiego. Gorzej zniosłam jedynie biografię Josefa Mengelego, po której uwierzyłam, w poksiążkowego kaca. 

Jak widzicie na pewno nie jest to lekka książka, więc jeżeli czytacie zwykle lekkie książki a pewno Wam się nie spodoba. Uważam, że jest też ona dla starszych dorosłych. Obawiam się, że osoby ok. 18 i dwudziestukilku lat mogą tej książki nie zrozumieć i zobaczyć w niej tylko przemoc i zacofanie. "Malowany ptak" jest również złym pomysłem, w momencie kiedy chcecie wrócić do czytania po dłuższej przerwie. Nie polecam go też kobietom w ciąży i młodym matkom, ze względu na drastyczność scen - od mam wiem, że zmienia się wtedy wrażliwość, więc przez tą książkę możecie nie przebrnąć jeżeli jesteście w ciąży lub macie małe dzieci.

Reasumując

"Malowany ptak" jest trudną i pełną przemocy opowieścią o dziecku, które nigdzie nie czuło się jak u siebie. W każdym miejscu, do którego trafiało starało się pokazać, że jest takim człowiekiem jak inni, jednak wszędzie był niezrozumiany. Do lektury tej książki trzeba dojrzeć, ze względu na duży ładunek emocjonalny i przekaz, który z sobą niesie. Dlatego też przed sięgnięciem po powyższą powieść musicie sobie przemyśleć czy na pewno jesteście sobie poradzić z jej treścią. Nie umiem jej Wam polecić lub napisać, że jest to kiepska powieść. Myślę, że jest to jedna z tych książek, która jest poza oceną, a z którą wypadałoby się zmierzyć. 

18 komentarzy:

 1. W recenzji pięć razy użyłaś słowa 'kontrowersyjny', a myślę, że po pierwszym wszystko było jasne. Szkoda, że nie napisałaś dla kogo jest ta książka, zamiast do niej zniechęcać.
  Ze swojej strony dodam, że czytałam 'Malowanego ptaka' grubo ponad 10 lat temu, a więc jako nastolatka i nie wydaje mi się, bym pominęła jakiś istotny aspekt interpretacyjny. Ale zgadza się, nie jest to 'kiepska powieść'.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Skoro napisałam dla kogo ta książka moim zdaniem nie jest to dla mnie było jasne, że reszta może się zastanowić czy ma na nią ochotę czy nie.

   Usuń
 2. Zgadzam sie, że pod wieloma względami książka nie jest zła, ale u mnie pozostawiła uczucie brudu i niesmaku

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Coś mi się wydaje, że nie jesteś sama, jeżeli o to chodzi.

   Usuń
 3. Pierwszy raz z twórczością Jerzego Kosińskiego spotkałam się bardzo niedawno, bo jestem w trakcie czytania książki Janusza Głowackiego "Good night, Dżerzi" wokół losów właśnie tego pisarza. I już w tym momencie jestem w stanie zgodzić się z Tobą, że nie tylko jego książki, ale sama osoba jest kontrowersyjna (co kilkakrotnie podkreślałaś w recenzji).
  Dlatego też wydaje mi się, że sięgnę po "Malowanego ptaka", co jest naturalną konsekwencją lektury Głowackiego (choć może powinno być odwrotnie).

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Myślę, że to co teraz czytasz w pewnym sensie przygotuje Cię na "Malowanego ptaka". Przynajmniej będziesz w jakiś sposób przygotowana na to co jest w niej opisane.

   Usuń
 4. Natalio muszę zacząć kontrolować chyba Twoje lektury. Dawno temu, jeszcze będąc chyba w liceum czytałem recenzję Malowanego Ptaka. Kosiński jest żydem, kłamliwie obrażającym polaków i jeszcze ta jego obrzydliwa wyobraźnia seksualna np pamiętany przeze mnie do tej pory gwałt na koniu. Nie mam zamiaru czytać i każdemu odradzam, żeby nie propagować takich osób i tego typu książek. Propagując takie książki później nie dziwmy się, że w świecie mówią np "polskie obozy koncentracyjne" lub, że to polscy naziści byli odpowiedzialni za holocaust

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Odezwał się ten, który nie czytał książki, a się wypowiada na podstawie recenzji, którą przeczytał wiele lat temu i krótkiego fragmentu. Ja nie dopatruję się tam nic antypolskiego, a do tego ta książka jest fikcją. Więc dopatrując się tam życiorysu Kosńskiego robi się duży błąd. W końcu wątki autobiograficzne nie oznaczają jeszcze tego, że cała książka jest prawdziwa. Ale moim zdaniem, żeby wiedzieć o czym się mówi trzeba:
   1. Zapoznać się z materiałem,
   2. Włączyć myślenie,
   3. Nie sugerować się opinią innych.

   A ja i tak będę czytać co chcę;)

   Usuń
  2. wtedy akurat czytałem więcej książek niż Ty teraz, wystarczy mi opis zwyrodniałych praktyk seksualnych, które mi pokazałaś, nie przeczytałem bo po recenzji uznałem, że nie warto. Recenzje chyba są od tego żeby się nimi sugerować. książka ponoć była dość popularna w Stanach Zjednoczonych, przecież Kosiński jak zauważyłaś w Polsce PRL kariery nie zrobił, zrobił ją za granicą gdzie później Polaków oceniano przez pryzmat tej książki. Podobne zdanie mam o filmie "Pokłosie" w sumie bardzo dobrym wg mnie, i może historia podobna, ale nie kala się gniazda z któego się pochodzi, później nas oceniają tak a nie inaczej

   Usuń
  3. Jeszcze raz Ci napiszę, że jego twórczość nie była antypolska w żadnym wypadku. A to, że niektórzy nie potrafią czytać ze zrozumieniem to ich problem. Poza tym w Polsce PRL chociażby katolicy nie mieli lekko i co oni są źli, bo w za komuny tak, a nie inaczej ich traktowano? Poza tym po jednej recenzji nie podejmuje się decyzji. Jeżeli chce się zdecydować to czyta się przynajmniej 2, 3 recenzje, żeby mieć jakiś ogląd sytuacji. Poza tym nie możesz oceniać książki, której tak na prawdę nie znasz, bo jej nie czytałeś;]. A jeden krótki fragment nic nie znaczy.

   Usuń
  4. fakt książki nie czytałem, toteż nie oceniam je pod względem literackim, tylko, że nie warto jej propagować, ze względu na fałszywy obraz przestawionych polaków. Recenzja która czytałem miała kilkanaście stron i odnosiła się do samego życia Kosińskiego. Właściwie był to artykuł, mała rozprawka. Zostań przy swoim zdaniu, ja zachowam swoje. Każdy niech sam sobie wyrobi zdanie.

   Usuń
  5. Nie mam zamiaru, skoro Twoje zdanie jest złe, bo wyrobione na czymś co czytałeś bardzo dawno temu. Twoje zdanie w sumie opiera się na tym, że książka jest antypolska, bo ktoś tak stwierdził i czytałeś krótki brutalni fakt. Poza tym pamiętaj - to jest fikcja! Poza tym Żydzi byli wszędzie wydawani Niemcom, poza tym do tej pory wielu ludzi odnosi się do nich z niechęcią.

   Usuń
  6. Słowo klucz: fikcja.
   Co więcej, czy Kosiński nie osiągnął właśnie tego, czego chciał - to znaczy nawet pobieżnie przeczytana recenzja albo chociażby okładka książki jest w stanie bezpośrednio wpłynąć na czytelnika i jego świadomość oraz przywołać określone uczucia czy skojarzenia. Czy nie jest tak, że podobnie jak w showbiznesie "nieważne jak mówią, byle mówili"? Czy nie o to właśnie chodziło, żeby ta kontrowersja stała się reklamą, dzięki której sam Kosiński - choć może nie przez wszystkich akceptowany - nie pozostaje przeźroczysty, czy niezauważalny?
   Poza tym, nawet literatura nie jest w stanie wykreować takiego obrazu, jaki sami Polacy tworzą o sobie (zarówno tez dobry, jak i negatywny).

   Usuń
  7. kto wie może chodziło mu o kontrowersje, wiadomo, że kontrowersja buduje rozgłos, sam tak robię na swoim blogu, według mnie bardziej jednak chciał przedstawić polaków w złym świetle

   Usuń
 5. Widzę, że książka naprawdę jest kontrowensyjna i wzbudza emocje nawet u tych, którzy jej nie czytali;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. nie muzę palić by wiedzieć, że palenie zabija, nie muszę pić alkoholu by wiedzieć, że ludzie po nim mogą zachowywać się jak świry, czy muszę przetestować na sobie każdą głupotę by wiedzieć, że to głupota? jasne, że wypadałoby najpierw przeczytać a potem osądzać ale nie w tym wypadku

   Usuń
 6. Czytałam Malowanego Ptaka w liceum i rzeczywiście zapamiętałam tylko scenę z podpaloną wiewiórką oraz gwałt na Żydówce, więc chyba masz rację, że to książka dla bardziej dojrzałych czytelników. Przydatny opis- myślę, że dociera do sensu tej książki.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Właśnie dlatego napisałam, że jest to raczej książka dla starszych, bo np. licealiści nie wszyscy licealiści potrafią zrozumieć tą książkę.

   Usuń

Etykiety

"Gra o tron" (10) [przygotuj się na wielkie wyjście] (2) 30dniwege (4) 52 książki (214) 52 książki 2016 (39) 52 książki 2017 (1) 52potrawy 2015 (7) AA (2) agroturystyka (1) akcja (1) akcja Nakrętka (1) akcje (2) akcje czytelnicze (1) akcje kulturowe (1) Allverne (1) Allverne Nature's Essences (1) Anew (3) Anew Revitalist (2) Anne Bronte (1) antykoncepcja (1) Aromatella (1) aromaterapia (17) asertywność (1) audiobooki (6) Aussie (3) autobiografia/biografia (2) Avon (37) B.app (4) babeczki (2) Baikal Herbals (1) bajki (1) bajki dla dzieci i dorosłych (1) Bakalland (1) Balneokosmetyki (1) balsam do rąk (1) balsam do włosów (2) Bandi (1) BarryM (3) Barwa (2) Barwy Harmonii (1) Basilur (1) baśnie (1) Batiste (1) batony (1) bądź offline (1) BeBeuty (1) BeGlossy (5) Belgia (18) belgijskie przysmaki (4) belgijskie słodycze (5) belgijskie smakołyki (3) Bell (4) beutybox (3) Bielenda (3) BingoSpa (11) biografie (1) Biosilk (4) Biovax (6) biżuteria (1) błyszczyki (2) Bomb Cosmetics (3) Boże Narodzenie (3) brow bar (1) Bruksela (15) buble (6) buble kosmetyczne (8) buble książkowe (2) buty (1) Buziak Style (1) C.R. Zafon (3) Calvin Klein (1) Carmex (2) Cettua (1) Charlotta Link (1) Charlotte Bronte (1) chcę mieć (2) Chiny (1) chleby (1) Chocolissimo (2) choinka (1) chwile ulotne (3) ciasta (5) ciekawe pomoce naukowe (1) ciekawostki (1) cienie (4) cienie do powiek (5) cienie w kamieniu (2) cienie w kremie (1) ciocią być (1) codzienno (1) codzienność (91) codzienność psychologia społeczna (1) Combos (1) coś dobrego (9) coś na długie wieczory (3) coś słodkiego (7) couching (2) Crispy Waffles (1) cukinia (1) cykl o wolontariacie (7) czarna komedia (3) czas wolny (56) czekolada (8) czekolada do picia (4) czerwiec (1) czytanie (15) czytelnicze podsumowania (19) czytnik e-booków (1) Debby (1) Decubal (1) Decunal basic (1) demakijaż (6) depilacja (3) Dermacos (1) deser (6) deser na ciepłe dni (1) dipy (1) dla dorosłych (1) dla dzieci (10) do książki;) (1) dobre bo polskie (2) dobrostan zwierząt (1) dodatki (1) dodatki do domu (2) dodatki do potraw (1) domowa piekarnia (1) domowe Spa (3) domowe sposoby na przeziębienie/chorobę (2) Dove (2) Dr Konopka's (4) Dr. Konopka's (1) dramat (2) dynia (3) dysgrafia (1) Dziady (1) dzieciństwo (2) dziecko (1) Dzień Ojca (3) e-book (9) E. A. Poe (1) E.L.F (3) eliksir do włosów (2) Elisabeth Arden (4) Elseve (1) emulsja po opalaniu (1) Enilome Hertly Beuty (1) Eric - Emmanuel Schmitt (7) erotyka (2) Etja (1) etyka (3) etyka a to co jemy (1) Eveline (25) Evree (2) Fa (2) fantastyka (12) Farmona (3) feminizm (1) Feniks (1) Festiwal Conrada (1) festiwale (3) filiżanki (1) film (2) film azjatycki (1) filmowe podsumowania (6) filmowy weekend (2) fiszki (2) Floslek (15) FM (4) FM Group (3) Garnier (7) garść linków (10) Gliss Kur (3) Golden Rose (1) gotowanie (2) Green Pharmacy (12) Gregory Funaro (1) grupa literacka (1) gry planszowe (1) Grycan (2) Halloween (1) handel ludźmi (2) haul (4) Head&Shoulders (1) Hean (5) herbaty (1) higiena osobista (2) Himalaya Herbals (1) Holika Holika (1) home decor (2) homoseksualizm (2) hormony (1) horror (2) impreza (3) Inglot (1) inicjatywy kulturalne i społeczne (4) inspiracja (5) inspiracje (9) inspiracje dla nauczycieli (1) inspiracje dla rodziców (1) inspiracje na prezenty (1) inspirujący ludzie (2) Isana (1) ITS SKIN (2) Iwostin (4) ja w kuchni;] (3) jak radzić sobie ze stresem (5) jak sobie radzić ze stresem (2) jak zacząć nowe życie? (1) James Dashner (1) Jarosław Wasik (2) jedz jabłka (2) jedzenie (2) jesienna pielęgnacja (4) jesień (5) Joanna (1) kakao (2) kalendarium (1) Kallos (2) Kamil Janicki (1) kartka z kalendarza (52) kartka z kalendarza. (1) kawa (1) Kącik czytelniczy (1) kącik kulinarny (21) kącik samouka (1) Kindle (1) kino (1) klasyka (5) klasyka którą warto znać (3) kobieta w kulturze (2) koktajle (1) Kolastyna (2) kolorówka (6) kominek (2) koncerty (1) konkurs (1) konkursy (4) kontrowersyjne (1) konturowanie twarzy (1) korektor do brwi (1) korektory rozświetlające (1) kosmetyki (17) kosmetyki dla mężczyzn (3) kosmetyki dla wegan i wegetarian (1) kosmetyki do golenia (2) kosmetyki do kąpieli (2) kosmetyki do makijażu (14) kosmetyki do twarzy (5) kosmetyki do ust (2) kosmetyki do włosów (1) kosmetyki kolorowe (14) kosmetyki koreańskie (6) kosmetyki organiczne (1) kosmetyki po goleniu (1) kosmetyki rosyjskie (2) kosmetyki używane na wyjeździe (4) kosmetyki wegańskie (2) Kraków (1) krążki chlebowe (1) krem d rąk (1) krem do ciała (1) krem do opalania (1) krem do rąk (3) krem do twarzy (6) krem na dzień (2) krem o twarzy (1) krem pod oczy (2) kremy bb (1) Kringle Candle (6) Kroniki wampirów (1) kryminalistyka (1) kryminał (16) kryminały (2) kryminologia (2) książka dla smakoszy (1) książka na lato (2) książka na wakacje (1) książki (34) książki dla dzieci (16) książki dla młodzieży (8) książki edukacyjne (1) książki historyczne (4) książki kreatywne (1) książki kucharskie (2) książki motywacyjne (1) książki na jesień (1) książki na zimę (1) książki o których nie zapomnisz (1) książki polskich autorów godne polecenia (1) kuchenne inspiracje (2) kuchnia (1) kuchnia dla studentów (1) kuchnia dla studentów. (1) kuchnia dla zabieganych (2) kuchnia polska (1) kuchnia włoska (1) kultura (10) kultura polska (13) kupuj lokalnie (1) kuracja do włosów (1) L'biotica (2) L'Oreal (2) lakiery do paznokci (5) lampki (1) lato (1) Libster Blog Awards (1) Lioele (1) Lipton (1) Lirene (3) lista życzeń (2) literatura (12) literatura amerykańska (6) literatura erotyczna (4) literatura faktu (8) literatura francuska (3) literatura grozy (2) literatura historyczna (7) literatura hiszpańska (3) literatura izraelska (1) literatura japońska (1) literatura klasyczna (2) literatura kobieca (5) literatura koreańska (3) literatura młodzieżowa (17) literatura niemiecka (1) literatura obyczajowa (1) literatura piękna (10) literatura polska (38) literatura portugalska (1) literatura skandynawska (8) literatura światowa (18) literatura wojenna (3) literatura współczesna (73) literatura współczesna. (2) literatura współeczesna. (2) literatura XIX w. (17) Livioon (3) Loesje (1) Lotus (1) Lovley (1) Luxury Paris (9) łatwe przepisy (22) Łazienki Królewskie (1) Łuk Tryumfalny (1) Make - Up Trendy (1) make-up (3) Makeup Revolution (2) makijaż (8) maluszek (1) manga (1) Marek Grechuta (2) maseczki do twarzy (10) maska do włosów (8) masła do ciała (6) materiały do nauki języka niemieckiego (2) materiały do nauki matematyki (1) materiały do zajęć z dziećmi (1) MaxFactor (3) Maybelline (3) metoda nauki języka obcego (1) męskim okiem (3) mgiełka do ciała (2) mgiełki do ciała (1) Michał Bajor (6) miejsca relaksacyjne (1) miesiąc w zdjęciach (10) mieszanki bakaliowe (1) Międzynarodowy Festiwal Kryminału (1) migawki z życia (3) Miodowy Kłos (1) mleczko do ciała (2) mleko roślinne (1) młodzieżowa (1) moda (1) Models Own (1) moim zdaniem (1) moja dziupla (1) moje ulubione książki (42) motywacyjnie (1) Mount Blanc (1) możesz pomóc (1) Muza (1) muzyka (12) muzyka która mnie relaksuje (8) muzyka niszowa (4) na faktach (2) na obiad (3) na śniadanie (3) Nabla (1) nadzieja (1) nagrody (1) Natura Syberica (1) nauka języka angielskiego (2) nauka języka niemieckiego (2) nauka języka obcego (3) niania (5) nie polecam (1) nie samą książką człowiek żyje (1) niecodzienność (21) Nike (1) Nivea (10) No36 (1) NoniCare (1) nostalgicznie (1) notki o słodyczach (1) notki pomocowe (2) nowoczesne formy książek (2) nowości (6) nowości kosmetyczne (1) nowości na które czekam (1) nowy etap (3) o filmach (1) o Islamie (2) o jedzeniu (1) o Kościele (1) obejrzane spektakle (1) ocalić od zapomnienia (1) ochrona przeciwsłoneczna (1) oczyszczanie twarzy (4) odżywki do paznokci (5) odżywki do włosów (6) Oeparol (1) ogłoszenia parafialne (10) okołodziecięce (5) olej arganowy (1) olej kokosowy (2) olej migdałowy (1) olej pielęgnacyjny (1) olejek do ciała (2) olejek do twarzy (3) olejek do włosów (9) olejek łopianowy (6) olejek macadamia (1) olejki do twarzy (2) olejki zapachowe (4) olejowanie włosów (1) Olga Rudnicka (4) One Lovely Blog Award (1) opieka nad dzieckiem (1) oponki (1) Organic Shop (2) Organic Therapy (2) Organique (1) Oriflame (5) Oriflame. (1) Oscar Wilde (1) ozdoby świąteczne (1) Pachnąca Szafa (2) paczka:) (1) Paese (1) paletki cieni (1) paletki ze Sleeka (3) palety cieni (1) Palmers (1) Palmolive (2) Pantene (3) Pantene Pro - V (1) Pantne (1) pasja (14) pasja. (1) pasty do kanapek (1) paznokcie (3) pedagogika (3) peeling do ciała (4) peeling do skóry głowy (1) peeling do twarzy (5) perełki muzyczne i taneczne (2) Perfecta (1) Pharmaceris (3) pianka do golenia (1) pieczenie (2) pielęgnacja (5) pielęgnacja ciała (36) pielęgnacja dłoni (9) pielęgnacja paznokci (1) pielęgnacja pędzli (1) pielęgnacja rąk (6) pielęgnacja skóry wokół oczu (1) pielęgnacja specjalna (34) pielęgnacja stóp (1) pielęgnacja szyi i dekoltu (1) pielęgnacja twarzy (82) pielęgnacja ust (3) pielęgnacja włosów (42) pielęgnacja zimowa (5) piosenka artystyczna (1) Plaisirs Nature (Yves Rocher) (1) Planet Spa (2) plany (2) plany czytelnicze (1) plastry do twarzy (2) plastry na niedoskonałości (1) plastry na nos (2) Playboy (1) płyn micelarny (2) pochód książek męczących (1) początek (1) początki:) (3) podaj dalej (1) podkład (4) podkład do twarzy (1) podkłady (2) podróże małe i duże (8) podsumowania (7) podsumowania czytelnicze (1) podsumowania miesiąca (8) podsumowanie miesiąca (18) podsumowanie roku (1) Poetycka Dolina (1) poezja (3) poezja śpiewana (2) pokonaj stres (3) polecane książki na jesień i zimę (1) Polska (2) połącz kropki (1) pomadki do ust (2) pomaganie (4) popularnonaukowe (1) poradniki (4) poranna pielęgnacja (2) powieść wiktoriańska (1) powieść współczesna (2) praca (3) Pretty (2) prezent na Dzień Matki (1) prezenty (1) prezenty dla mamy (1) prezenty dla siostry (1) prezenty dla taty (2) projekt denko (4) projekt ślub (3) promocje (1) proste przepisy (13) prosto z natury (1) przegląd miesiąca w zdjęciach (5) przekąski (4) przekąski do pracy lub szkoły (1) przekąski na podróż (1) przemysłowa hodowla zwierząt (2) przemyśl to! (2) przemyślenia (6) przepis na wieczór (1) przepisy (30) Przepisy Babci Agafii (1) przepisy inspirowane "Grą o tron" (1) przepisy inspirowane książkami (1) przygotowania do ślubu (1) przyjemność (2) przysmaki (1) przystawki (1) psychologia (8) publikacje naukowe (1) R. P. Evans (3) Radical (1) recenzja filmu (1) recenzja kosmetyków (5) recenzja książek (5) recenzje filmów (3) recenzje filmów. Jonny Deep (1) recenzje gadżetów (1) recenzje gościnne (1) recenzje kosmetykow (1) recenzje kosmetyków (145) recenzje kosmetyków. (1) recenzje książek (279) recenzje książki (3) recenzje mangi/komiksów (3) recenzje olejków zapachowych (1) recenzje płyt (4) recenzje seriali (2) recenzje świeczek/wosków zapachowych (13) refleksyjnie (1) Regenerum (1) Regent House (2) relaks (7) relax (3) reportaże (3) Resibo (4) Revlon (2) Rimmel (2) Rival de Loop (2) rodzina (1) romans (3) romans historyczny (4) rosyjskie kosmetyki (2) rozdanie (1) rozwój zawodowy (2) ruch (1) Rzeszów (1) s-f (1) sala weselna (1) sałatka (2) samorozwój (2) Sandomierz (1) Sarah - Kate Lynch (1) Scottish Fine Soaps Company (1) Scrummy (1) sentymentalnie (8) seriale (1) serum do paznokci (1) serum do rzęs (2) serum do twarzy (3) serum do włosów (1) seryjni mordercy (2) Sesa (2) ShinyBox (2) silent disco (1) Skin Love (1) Skin79 (6) Sleek (6) słodycze (7) słodycze świata (2) słodycze wegańskie (1) słone przekąski (1) smaki (1) smaki dzieciństwa (3) snuff moves (1) Soap & Glory (3) Soap&Glory (2) sosy (1) spacerniak kulturowy (6) specjalna pielęgnacja (2) sport (1) sposób na... (3) spotkania blogerek (1) spotkania promujące książki (1) spotkanie blogerek (1) stalking (2) Stalowa Wola (4) Stalowi Czytacze (2) stalowowolskie spotkanie blogerów (1) Stara Mydlarnia (4) Stephen King (4) stosik (45) stosik biblioteczny (4) styl życia (11) Sylveco (3) szaliki (1) szampon do pędzli (1) szampony (4) Szlachetna Paczka (5) szminki (2) szukanie pracy (1) szybie przekąski (1) szybkie przepisy (18) ślub (1) ślub konkordatowy (1) Świat Książki (1) światełka (1) świeczki/woski zapachowe (23) Święta (6) święta. (1) tagi (9) tania kuchnia (1) targi książki (1) tarta (1) tbr (3) teatr (3) Teekane (1) tematy społeczne (1) terapia sztuką (2) terroryzm (1) Tess Gerritsen (3) The Balm (2) thriller/sensacja/kryminał (33) Tisane (2) tłusty czwartek (2) Tołpa (2) toniki do twarzy (1) tradycja (4) tradycja polska (4) trening antystresowy (1) trudne sprawy (1) trudności z pisaniem i nauką pisania (1) tusze do rzęs (1) tydzień w zdjęciach (24) Uczta Lodu i Ognia (1) ulga po opalaniu (1) Ultra Doux (2) ulubieńcy kosmetyczni (9) ulubieńcy miesiąca (8) ulubieńcy niekosmetyczni (6) ulubiona muzyka (2) ulubione (4) ulubione kosmetyki (4) ulubione książki (36) ulubione przekąski (1) ulubione przepisy (3) ulubione słodycze (1) ulubione zapachy (4) Unique (1) Urban Decay (1) Uriage (1) urlop (1) uśmiech (1) uzależnienia. psychologia (1) Vichy (1) Victoria's Secret (2) wakacje (1) walka z wągrami (1) wampiry (5) Warszawa (3) warsztaty (1) warsztaty kreatywnego pisania (1) weekend z książką (8) weganizm (4) wege (14) wegetarianizm (12) wieczorna pielęgnacja (2) Wielkanoc (1) wierzenia (2) wieś (2) wizyta u ginekologa (2) wolontariat (24) wspieraj lokalną gospodarkę (1) wspomnienia (1) współpraca (2) wychowanie dziecka (3) wydarzenia (8) wydawnictwa (1) wyjazd (2) wyniki konkursu (2) wyniki rozdania (1) wyróżnienia (1) wyzwania (2) wzmacnianie włosów (1) wzruszające (1) Yanke Candle (1) Yankee Candle (17) Yasumi (1) Yves Rocher (4) z baśnią w tle (1) zabawy dla dzieci (1) zakupy (3) zakupy kosmetyczne (4) zakupy ubraniowe (1) zamknięte klatki (1) zapachy (18) zapachy dla domu (2) zapachy dla kobiet (12) zapachy dla mężczyzn (2) zapachy na jesień (1) zapachy na lato (5) zapachy na wiosnę (3) zapachy od Avon (5) zapachy od Calvin Klein (1) zapachy uniwersalne (1) zapiski okularnicy (1) zapowiedzi recenzji (1) zapuszczanie włosów (1) zarządzanie stresem (2) zdjęcia (3) zdobycze kosmetyczne (1) zdrowe słodycze (1) zdrowie (5) zdrowie kobiety (7) zestawy kosmetyków (1) Ziaja (6) zimowa pielęgnacja (4) zmiany (2) Zoeva (1) zrozumieć kobietę (3) zrób sobie stop klatkę (2) zupy (2) zupy-krem (2) zwyczaje polskie (2) żel do twarzy (3) żel pod prysznic (2) żele do mycia twarzy (3) żele do mycia/produkty do kąpieli (3) żelki (1) życie (4) życie na emigracji (2) życzenia (8)