sobota, 12 lipca 2014

"Josef Mengele, doktor z Auschwitz" - to nie jest książka dla mięczaków.


Anioł Śmierci, jak nazywany jest Josef Mengele wzbudzał moje zainteresowanie już od dawna. Dlatego też bez wahania sięgnęłam po książkę o nim, kiedy znalazłam ją w bibliotece. W publikacji "Josef Mengele, doktor z Auschwitz" Urlich Volklein postanowił zmierzyć się z legendą "diabła z Auschwitz" i zadaje sobie takie pytania jak:  Jak to możliwe, że ten niepozorny człowiek, obiecujący lekarz i antropolog stał się ludobójcą?  Jakich zbrodni Mengele dopuścił się w Auschwitz - Birkenau? Gdzie i w jaki sposób udało mu się przez tyle lat ukrywać przed policją i wymiarem sprawiedliwości?


~*~

Josef Mengele był wykształconym człowiekiem - doktorem filozofii i nauk medycznych, grał na skrzypcach i był domorosłym poetą. Jednak kiedy został lekarzem obozowym w KL Auschwitz - Birkenau, jego sadystyczne zdolności znalazły ujście, ze względu na sprzyjające warunki. Do dzisiaj nie znaleziono przekonującej odpowiedzi na pytanie, kim tak na prawdę był ten człowiek. Jednakże wyżej wspomniana książka bardzo ułatwia nam sprawę. Mam wrażenie, że autor bardzo postarał się, aby stworzyć wiarygorny obraz tego człowieka i głównie powołuje się na zeznania świadków i inne źródła. 

W publikacji Volklein'a znajdziemy dość dokładny obraz Anioła śmierci - począwszy od jego dzieciństwa, młodości, poprzez studia, drogę do Auschwitz, jego zbrodnie w obozie zagłady, po oraz to jak udało mu się ukrywać przez tak długi czas i śmierć. Poza tym autor dość dokładnie nakreśla tło historyczne i opisuje obozową rzeczywistość, co dla wielu z nas może być dość oczywiste, bo niejednokrotnie mówiło się o tym chociażby na historii w szkole. Jednak z punktu widzenia innych narodów, w których często jeszcze funkcjonuje określenie "polskie obozy zagłady" ta książka może zdziałać bardzo dużo pod względem kształtowania wiedzy na ten temat.

Mnie najbardziej interesowała ta część powyższej publikacji, która opowiada o obozowej działalności Mengelego. I muszę przyznać, że do tej pory mam mdłości na wspomnienie tego, do czego może posunąć się człowiek, jeżeli ma przyzwolenie na robienie wszystkiego co zapragnie. Ten "piękny szatan" jako laderarzt stał się panem życia i śmierci dziesiątków tysięcy ludzi, którzy mogli zostać zamordowani zupełnie bez powodu, albo w imię jego bezdusznych eksperymentów. Autor powyższej książki pisze, że nie było dziedziny medycyny, przed którą ten człowiek by się cofnął. Dlatego też, na porządku dziennym były m. in.: badania bliźniąt, badania wrodzonych anomalii, przeprowadzanie doświadczeń na więźniach chorych na gnicie policzka (nomę) i świerzb oraz tyfus, wypróbowywanie nowych sposobów sterylizacji kobiet i mężczyzn, próby zmiany koloru tęczówki oka, studia nad transplantacją szpiku kostnego i inne. 

"To czego w pracowniach genetyki dowiadywano się z trudem poprzez doświadczenia przeprowadzane na zwierzętach lub autodoświadczenia na własnym ciele przez naukowców, Mengele mógł wypróbowywać bez ograniczeń na tysiącach ludzkich istnień w Auschwitz, w sposób dyletancki i niehumanitarny, doprowadzając do masowych śmierci".

U. Volklein
"Josef Mengele, doktor z Auschwitz" 

Najbardziej przerażało mnie to, że Mengele potrafił wysłać na śmierć tak wiele osób z niesamowitą lekkością i obojętnością na ludzki los. W obozie kiedy ktoś tracił dla niego wartość badawczą lub jej zwyczajnie nie posiadał był po prostu wysyłany na śmierć.  A ta była zadawana w dwojaki sposób: osobnik szedł do gazu lub dostawał śmiertelny zastrzyk. Ci, którzy przeznaczeni byli do eksperymentów w większości zostali skazani na przedłużone umieranie. Sam Anioł Śmierci był przy tym obojętny w stosunku do tego co robi. Tak jakby swoich eksperymentów nie przeprowadzał na ludziach, ale na zwierzętach lub rzeczach. Dlatego też jego pacjenci nie byli traktowani jak ludzie, ale jak coś gorszego, co po zużyciu można zniszczyć. 

Urlich Volklein twierdzi, że "Mengele nie był kryminalistą ani człowiekiem psychicznie chorym; był lekarzem i naukowcem, który okoliczności i realia istniejące w Auschwitz wykorzystał dla własnej kariery". Jednakże po tym co przeczytałam uważam inaczej. Dla mnie był po prostu bestią, która nie liczyła się z ludzkim życiem, ani tym bardziej nie przejmowała się tym jak traktuje więźniów w obozie. Dla mnie z obrazu człowieka opisanego w tejże publikacji wyłania się zarys psychopaty, który z jednej strony nie umie nawiązać bliższego kontaktu z innymi ludźmi oraz nie rozumie wyższych uczuć, a z drugiej daje upust swoim sadystycznym zamiłowaniom, bo wie, że nikt go za to nie ukarze.

Kiedy czytałam o obozowym życiu Josefa Mengele często było mi niedobrze od tego, co ten człowiek robił. Uczucie to było potęgowane przez świadomość tego, że to nie jest fikcja i te tortury oraz morderstwa kiedyś na prawdę się wydarzyły. Okrucieństwo tego człowieka przerasta ludzkie wyobrażenia, dlatego też uważam, że trzeba mieć silne nerwy i żołądek, aby moc zmierzyć się z tą historią.

Moim zdaniem "Josef Mengele, doktor z Auschwitz" to niesamowicie ważna książka, nie tylko z punktu widzenia historii, ale również przez wzgląd na budowanie świadomości dotyczącej tego, co działo się w niemieckich obozach zagłady. Bo te wydarzenia nie mogą zostać pominięte milczeniem. Jednakże musicie mieć świadomość, że nie jest to książka lekka i przyjemna do pochłonięcia w dwa wieczory. 

Pisząc więcej mogłabym Wam zdradzić zbyt wiele szczegółów dotyczących życia "diabła z Auschwitz", co sprawiłoby, że powyższa pozycja straciłaby na wartości, jakbyście znali zbyt wiele faktów.  Jednakże na koniec chciałabym Wam przytoczyć sytuację opisaną w powyższej książce, która bardzo mną wstrząsnęła. Volklein cytuje zeznania jednego ze świadków: "Byłam świadkiem przypadku, kiedy pochodzący z Munkacs roczny niemowlak, będący jednym z trojaczków, został na polecenie Mengelego, po podaniu mu narkotyku, przecięty na oczach matki na stole operacyjnym wzdłuż na dwie części. Potem [Mengele] włożył zwłoki dziecka do walizki. Słyszałam, że zabrał te przecięte zwłoki niemowlęcia do zbadania do Brelina". W powyższej książce jest więcej opisów takich bestialskich zbrodni, co powoduje, że ciężko przez nią przebrnąć. Jednakże mimo to warto po nią sięgnąć, chociaż bądźcie przygotowani na to, że zostawi ona w Was głęboki ślad i długo nie zapomnicie o Aniele Śmierci... Ja chodziłam później przez długi czas w szoku i nie mogłam się otrząsnąć z wrażenia, które wywarło na mnie to co przeczytałam. 

12 komentarzy:

 1. lubię historię i tematykę około wojenną. czytam czasami takie książki, choć kosztuje mnie to wiele nerwów

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mnie tak samo, tym bardziej, jeżeli opisywanie są takie okrucieństwa, jak w książce powyżej.

   Usuń
 2. O, brzmi interesujaco.
  Mnie ogolnie wciaz zaskakuje jak mozna bylo dopuszczac sie tych wszystkich zbrodni na cywilnej ludnosci. Mowie nie tylko o Mengele ale rowniez o esesmanach i innych nazistach. Dla nich to nie byli ludzie, tylko szkodniki do likwidacji.

  OdpowiedzUsuń
 3. Od dłuższego czasu przymierzam się do tej książki, ale ciągle odkładam ją na rzecz tych lżejszych... Muszę w końcu się z nią zmierzyć.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No niestety nie jest to łatwa książka i musi mieć odpowiedni czas. Ja zanim ją skończyłam czytać musiałam sobie zrobić przerywnik w postaci lekkiej powieści. Po jej zakończeniu też sięgnęłam po lekką książkę.

   Usuń
 4. Interesuję się historią i lubię literaturę historyczną. Myślę że coś dla mnie ;)

  zapraszam do mnie: http://wyznania-czytelniczki.blog.pl/

  OdpowiedzUsuń
 5. chętnie sięgnę po tą książkę ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Oglądałam film dokumentalny na ten temat. Wstrząsający. Ale interesują mnie takie rzeczy.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja oglądałam film dokumentalny na ten temat dopiero po przeczytaniu książki. Też wstrząsający, ale mimo wszystko od czasu do czasu sięgam po takie rzeczy, chociażby dlatego, że mam poczucie, że powinno się o nich pamiętać.

   Usuń
 7. Ciekawa tematyka, w sam raz dla mnie ;) Chętnie przeczytam :) Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 8. życie pisze straszniejsze historie niż te przestawione w filmowych horrorach. Horrorów nie oglądam bo się później boje ale takie książki trzeba czytać żeby wiedzieć do czego człowiek jest zdolny, żeby później wiedzieć jak zareagować gdy przyjdzie potrzeba przecistawić się okrucieństwu. Poza tym masz racje pamięć o takich wydarzeniach jest ważna, żeby kiedyś nam jakiś niemiec nie wmówił, że podczas II wojny światowej były nazistowskie bądź polskie obozy zagłady.

  OdpowiedzUsuń

Etykiety

"Gra o tron" (10) [przygotuj się na wielkie wyjście] (2) 30dniwege (4) 52 książki (214) 52 książki 2016 (39) 52 książki 2017 (1) 52potrawy 2015 (7) AA (2) agroturystyka (1) akcja (1) akcja Nakrętka (1) akcje (2) akcje czytelnicze (1) akcje kulturowe (1) Allverne (1) Allverne Nature's Essences (1) Anew (3) Anew Revitalist (2) Anne Bronte (1) antykoncepcja (1) Aromatella (1) aromaterapia (17) asertywność (1) audiobooki (6) Aussie (3) autobiografia/biografia (2) Avon (37) B.app (4) babeczki (2) Baikal Herbals (1) bajki (1) bajki dla dzieci i dorosłych (1) Bakalland (1) Balneokosmetyki (1) balsam do rąk (1) balsam do włosów (2) Bandi (1) BarryM (3) Barwa (2) Barwy Harmonii (1) Basilur (1) baśnie (1) Batiste (1) batony (1) bądź offline (1) BeBeuty (1) BeGlossy (5) Belgia (18) belgijskie przysmaki (4) belgijskie słodycze (5) belgijskie smakołyki (3) Bell (4) beutybox (3) Bielenda (3) BingoSpa (11) biografie (1) Biosilk (4) Biovax (6) biżuteria (1) błyszczyki (2) Bomb Cosmetics (3) Boże Narodzenie (3) brow bar (1) Bruksela (15) buble (6) buble kosmetyczne (8) buble książkowe (2) buty (1) Buziak Style (1) C.R. Zafon (3) Calvin Klein (1) Carmex (2) Cettua (1) Charlotta Link (1) Charlotte Bronte (1) chcę mieć (2) Chiny (1) chleby (1) Chocolissimo (2) choinka (1) chwile ulotne (3) ciasta (5) ciekawe pomoce naukowe (1) ciekawostki (1) cienie (4) cienie do powiek (5) cienie w kamieniu (2) cienie w kremie (1) ciocią być (1) codzienno (1) codzienność (91) codzienność psychologia społeczna (1) Combos (1) coś dobrego (9) coś na długie wieczory (3) coś słodkiego (7) couching (2) Crispy Waffles (1) cukinia (1) cykl o wolontariacie (7) czarna komedia (3) czas wolny (56) czekolada (8) czekolada do picia (4) czerwiec (1) czytanie (15) czytelnicze podsumowania (19) czytnik e-booków (1) Debby (1) Decubal (1) Decunal basic (1) demakijaż (6) depilacja (3) Dermacos (1) deser (6) deser na ciepłe dni (1) dipy (1) dla dorosłych (1) dla dzieci (10) do książki;) (1) dobre bo polskie (2) dobrostan zwierząt (1) dodatki (1) dodatki do domu (2) dodatki do potraw (1) domowa piekarnia (1) domowe Spa (3) domowe sposoby na przeziębienie/chorobę (2) Dove (2) Dr Konopka's (4) Dr. Konopka's (1) dramat (2) dynia (3) dysgrafia (1) Dziady (1) dzieciństwo (2) dziecko (1) Dzień Ojca (3) e-book (9) E. A. Poe (1) E.L.F (3) eliksir do włosów (2) Elisabeth Arden (4) Elseve (1) emulsja po opalaniu (1) Enilome Hertly Beuty (1) Eric - Emmanuel Schmitt (7) erotyka (2) Etja (1) etyka (3) etyka a to co jemy (1) Eveline (25) Evree (2) Fa (2) fantastyka (12) Farmona (3) feminizm (1) Feniks (1) Festiwal Conrada (1) festiwale (3) filiżanki (1) film (2) film azjatycki (1) filmowe podsumowania (6) filmowy weekend (2) fiszki (2) Floslek (15) FM (4) FM Group (3) Garnier (7) garść linków (10) Gliss Kur (3) Golden Rose (1) gotowanie (2) Green Pharmacy (12) Gregory Funaro (1) grupa literacka (1) gry planszowe (1) Grycan (2) Halloween (1) handel ludźmi (2) haul (4) Head&Shoulders (1) Hean (5) herbaty (1) higiena osobista (2) Himalaya Herbals (1) Holika Holika (1) home decor (2) homoseksualizm (2) hormony (1) horror (2) impreza (3) Inglot (1) inicjatywy kulturalne i społeczne (4) inspiracja (5) inspiracje (9) inspiracje dla nauczycieli (1) inspiracje dla rodziców (1) inspiracje na prezenty (1) inspirujący ludzie (2) Isana (1) ITS SKIN (2) Iwostin (4) ja w kuchni;] (3) jak radzić sobie ze stresem (5) jak sobie radzić ze stresem (2) jak zacząć nowe życie? (1) James Dashner (1) Jarosław Wasik (2) jedz jabłka (2) jedzenie (2) jesienna pielęgnacja (4) jesień (5) Joanna (1) kakao (2) kalendarium (1) Kallos (2) Kamil Janicki (1) kartka z kalendarza (52) kartka z kalendarza. (1) kawa (1) Kącik czytelniczy (1) kącik kulinarny (21) kącik samouka (1) Kindle (1) kino (1) klasyka (5) klasyka którą warto znać (3) kobieta w kulturze (2) koktajle (1) Kolastyna (2) kolorówka (6) kominek (2) koncerty (1) konkurs (1) konkursy (4) kontrowersyjne (1) konturowanie twarzy (1) korektor do brwi (1) korektory rozświetlające (1) kosmetyki (17) kosmetyki dla mężczyzn (3) kosmetyki dla wegan i wegetarian (1) kosmetyki do golenia (2) kosmetyki do kąpieli (2) kosmetyki do makijażu (14) kosmetyki do twarzy (5) kosmetyki do ust (2) kosmetyki do włosów (1) kosmetyki kolorowe (14) kosmetyki koreańskie (6) kosmetyki organiczne (1) kosmetyki po goleniu (1) kosmetyki rosyjskie (2) kosmetyki używane na wyjeździe (4) kosmetyki wegańskie (2) Kraków (1) krążki chlebowe (1) krem d rąk (1) krem do ciała (1) krem do opalania (1) krem do rąk (3) krem do twarzy (6) krem na dzień (2) krem o twarzy (1) krem pod oczy (2) kremy bb (1) Kringle Candle (6) Kroniki wampirów (1) kryminalistyka (1) kryminał (16) kryminały (2) kryminologia (2) książka dla smakoszy (1) książka na lato (2) książka na wakacje (1) książki (34) książki dla dzieci (16) książki dla młodzieży (8) książki edukacyjne (1) książki historyczne (4) książki kreatywne (1) książki kucharskie (2) książki motywacyjne (1) książki na jesień (1) książki na zimę (1) książki o których nie zapomnisz (1) książki polskich autorów godne polecenia (1) kuchenne inspiracje (2) kuchnia (1) kuchnia dla studentów (1) kuchnia dla studentów. (1) kuchnia dla zabieganych (2) kuchnia polska (1) kuchnia włoska (1) kultura (10) kultura polska (13) kupuj lokalnie (1) kuracja do włosów (1) L'biotica (2) L'Oreal (2) lakiery do paznokci (5) lampki (1) lato (1) Libster Blog Awards (1) Lioele (1) Lipton (1) Lirene (3) lista życzeń (2) literatura (12) literatura amerykańska (6) literatura erotyczna (4) literatura faktu (8) literatura francuska (3) literatura grozy (2) literatura historyczna (7) literatura hiszpańska (3) literatura izraelska (1) literatura japońska (1) literatura klasyczna (2) literatura kobieca (5) literatura koreańska (3) literatura młodzieżowa (17) literatura niemiecka (1) literatura obyczajowa (1) literatura piękna (10) literatura polska (38) literatura portugalska (1) literatura skandynawska (8) literatura światowa (18) literatura wojenna (3) literatura współczesna (73) literatura współczesna. (2) literatura współeczesna. (2) literatura XIX w. (17) Livioon (3) Loesje (1) Lotus (1) Lovley (1) Luxury Paris (9) łatwe przepisy (22) Łazienki Królewskie (1) Łuk Tryumfalny (1) Make - Up Trendy (1) make-up (3) Makeup Revolution (2) makijaż (8) maluszek (1) manga (1) Marek Grechuta (2) maseczki do twarzy (10) maska do włosów (8) masła do ciała (6) materiały do nauki języka niemieckiego (2) materiały do nauki matematyki (1) materiały do zajęć z dziećmi (1) MaxFactor (3) Maybelline (3) metoda nauki języka obcego (1) męskim okiem (3) mgiełka do ciała (2) mgiełki do ciała (1) Michał Bajor (6) miejsca relaksacyjne (1) miesiąc w zdjęciach (10) mieszanki bakaliowe (1) Międzynarodowy Festiwal Kryminału (1) migawki z życia (3) Miodowy Kłos (1) mleczko do ciała (2) mleko roślinne (1) młodzieżowa (1) moda (1) Models Own (1) moim zdaniem (1) moja dziupla (1) moje ulubione książki (42) motywacyjnie (1) Mount Blanc (1) możesz pomóc (1) Muza (1) muzyka (12) muzyka która mnie relaksuje (8) muzyka niszowa (4) na faktach (2) na obiad (3) na śniadanie (3) Nabla (1) nadzieja (1) nagrody (1) Natura Syberica (1) nauka języka angielskiego (2) nauka języka niemieckiego (2) nauka języka obcego (3) niania (5) nie polecam (1) nie samą książką człowiek żyje (1) niecodzienność (21) Nike (1) Nivea (10) No36 (1) NoniCare (1) nostalgicznie (1) notki o słodyczach (1) notki pomocowe (2) nowoczesne formy książek (2) nowości (6) nowości kosmetyczne (1) nowości na które czekam (1) nowy etap (3) o filmach (1) o Islamie (2) o jedzeniu (1) o Kościele (1) obejrzane spektakle (1) ocalić od zapomnienia (1) ochrona przeciwsłoneczna (1) oczyszczanie twarzy (4) odżywki do paznokci (5) odżywki do włosów (6) Oeparol (1) ogłoszenia parafialne (10) okołodziecięce (5) olej arganowy (1) olej kokosowy (2) olej migdałowy (1) olej pielęgnacyjny (1) olejek do ciała (2) olejek do twarzy (3) olejek do włosów (9) olejek łopianowy (6) olejek macadamia (1) olejki do twarzy (2) olejki zapachowe (4) olejowanie włosów (1) Olga Rudnicka (4) One Lovely Blog Award (1) opieka nad dzieckiem (1) oponki (1) Organic Shop (2) Organic Therapy (2) Organique (1) Oriflame (5) Oriflame. (1) Oscar Wilde (1) ozdoby świąteczne (1) Pachnąca Szafa (2) paczka:) (1) Paese (1) paletki cieni (1) paletki ze Sleeka (3) palety cieni (1) Palmers (1) Palmolive (2) Pantene (3) Pantene Pro - V (1) Pantne (1) pasja (14) pasja. (1) pasty do kanapek (1) paznokcie (3) pedagogika (3) peeling do ciała (4) peeling do skóry głowy (1) peeling do twarzy (5) perełki muzyczne i taneczne (2) Perfecta (1) Pharmaceris (3) pianka do golenia (1) pieczenie (2) pielęgnacja (5) pielęgnacja ciała (36) pielęgnacja dłoni (9) pielęgnacja paznokci (1) pielęgnacja pędzli (1) pielęgnacja rąk (6) pielęgnacja skóry wokół oczu (1) pielęgnacja specjalna (34) pielęgnacja stóp (1) pielęgnacja szyi i dekoltu (1) pielęgnacja twarzy (82) pielęgnacja ust (3) pielęgnacja włosów (42) pielęgnacja zimowa (5) piosenka artystyczna (1) Plaisirs Nature (Yves Rocher) (1) Planet Spa (2) plany (2) plany czytelnicze (1) plastry do twarzy (2) plastry na niedoskonałości (1) plastry na nos (2) Playboy (1) płyn micelarny (2) pochód książek męczących (1) początek (1) początki:) (3) podaj dalej (1) podkład (4) podkład do twarzy (1) podkłady (2) podróże małe i duże (8) podsumowania (7) podsumowania czytelnicze (1) podsumowania miesiąca (8) podsumowanie miesiąca (18) podsumowanie roku (1) Poetycka Dolina (1) poezja (3) poezja śpiewana (2) pokonaj stres (3) polecane książki na jesień i zimę (1) Polska (2) połącz kropki (1) pomadki do ust (2) pomaganie (4) popularnonaukowe (1) poradniki (4) poranna pielęgnacja (2) powieść wiktoriańska (1) powieść współczesna (2) praca (3) Pretty (2) prezent na Dzień Matki (1) prezenty (1) prezenty dla mamy (1) prezenty dla siostry (1) prezenty dla taty (2) projekt denko (4) projekt ślub (3) promocje (1) proste przepisy (13) prosto z natury (1) przegląd miesiąca w zdjęciach (5) przekąski (4) przekąski do pracy lub szkoły (1) przekąski na podróż (1) przemysłowa hodowla zwierząt (2) przemyśl to! (2) przemyślenia (6) przepis na wieczór (1) przepisy (30) Przepisy Babci Agafii (1) przepisy inspirowane "Grą o tron" (1) przepisy inspirowane książkami (1) przygotowania do ślubu (1) przyjemność (2) przysmaki (1) przystawki (1) psychologia (8) publikacje naukowe (1) R. P. Evans (3) Radical (1) recenzja filmu (1) recenzja kosmetyków (5) recenzja książek (5) recenzje filmów (3) recenzje filmów. Jonny Deep (1) recenzje gadżetów (1) recenzje gościnne (1) recenzje kosmetykow (1) recenzje kosmetyków (145) recenzje kosmetyków. (1) recenzje książek (279) recenzje książki (3) recenzje mangi/komiksów (3) recenzje olejków zapachowych (1) recenzje płyt (4) recenzje seriali (2) recenzje świeczek/wosków zapachowych (13) refleksyjnie (1) Regenerum (1) Regent House (2) relaks (7) relax (3) reportaże (3) Resibo (4) Revlon (2) Rimmel (2) Rival de Loop (2) rodzina (1) romans (3) romans historyczny (4) rosyjskie kosmetyki (2) rozdanie (1) rozwój zawodowy (2) ruch (1) Rzeszów (1) s-f (1) sala weselna (1) sałatka (2) samorozwój (2) Sandomierz (1) Sarah - Kate Lynch (1) Scottish Fine Soaps Company (1) Scrummy (1) sentymentalnie (8) seriale (1) serum do paznokci (1) serum do rzęs (2) serum do twarzy (3) serum do włosów (1) seryjni mordercy (2) Sesa (2) ShinyBox (2) silent disco (1) Skin Love (1) Skin79 (6) Sleek (6) słodycze (7) słodycze świata (2) słodycze wegańskie (1) słone przekąski (1) smaki (1) smaki dzieciństwa (3) snuff moves (1) Soap & Glory (3) Soap&Glory (2) sosy (1) spacerniak kulturowy (6) specjalna pielęgnacja (2) sport (1) sposób na... (3) spotkania blogerek (1) spotkania promujące książki (1) spotkanie blogerek (1) stalking (2) Stalowa Wola (4) Stalowi Czytacze (2) stalowowolskie spotkanie blogerów (1) Stara Mydlarnia (4) Stephen King (4) stosik (45) stosik biblioteczny (4) styl życia (11) Sylveco (3) szaliki (1) szampon do pędzli (1) szampony (4) Szlachetna Paczka (5) szminki (2) szukanie pracy (1) szybie przekąski (1) szybkie przepisy (18) ślub (1) ślub konkordatowy (1) Świat Książki (1) światełka (1) świeczki/woski zapachowe (23) Święta (6) święta. (1) tagi (9) tania kuchnia (1) targi książki (1) tarta (1) tbr (3) teatr (3) Teekane (1) tematy społeczne (1) terapia sztuką (2) terroryzm (1) Tess Gerritsen (3) The Balm (2) thriller/sensacja/kryminał (33) Tisane (2) tłusty czwartek (2) Tołpa (2) toniki do twarzy (1) tradycja (4) tradycja polska (4) trening antystresowy (1) trudne sprawy (1) trudności z pisaniem i nauką pisania (1) tusze do rzęs (1) tydzień w zdjęciach (24) Uczta Lodu i Ognia (1) ulga po opalaniu (1) Ultra Doux (2) ulubieńcy kosmetyczni (9) ulubieńcy miesiąca (8) ulubieńcy niekosmetyczni (6) ulubiona muzyka (2) ulubione (4) ulubione kosmetyki (4) ulubione książki (36) ulubione przekąski (1) ulubione przepisy (3) ulubione słodycze (1) ulubione zapachy (4) Unique (1) Urban Decay (1) Uriage (1) urlop (1) uśmiech (1) uzależnienia. psychologia (1) Vichy (1) Victoria's Secret (2) wakacje (1) walka z wągrami (1) wampiry (5) Warszawa (3) warsztaty (1) warsztaty kreatywnego pisania (1) weekend z książką (8) weganizm (4) wege (14) wegetarianizm (12) wieczorna pielęgnacja (2) Wielkanoc (1) wierzenia (2) wieś (2) wizyta u ginekologa (2) wolontariat (24) wspieraj lokalną gospodarkę (1) wspomnienia (1) współpraca (2) wychowanie dziecka (3) wydarzenia (8) wydawnictwa (1) wyjazd (2) wyniki konkursu (2) wyniki rozdania (1) wyróżnienia (1) wyzwania (2) wzmacnianie włosów (1) wzruszające (1) Yanke Candle (1) Yankee Candle (17) Yasumi (1) Yves Rocher (4) z baśnią w tle (1) zabawy dla dzieci (1) zakupy (3) zakupy kosmetyczne (4) zakupy ubraniowe (1) zamknięte klatki (1) zapachy (18) zapachy dla domu (2) zapachy dla kobiet (12) zapachy dla mężczyzn (2) zapachy na jesień (1) zapachy na lato (5) zapachy na wiosnę (3) zapachy od Avon (5) zapachy od Calvin Klein (1) zapachy uniwersalne (1) zapiski okularnicy (1) zapowiedzi recenzji (1) zapuszczanie włosów (1) zarządzanie stresem (2) zdjęcia (3) zdobycze kosmetyczne (1) zdrowe słodycze (1) zdrowie (5) zdrowie kobiety (7) zestawy kosmetyków (1) Ziaja (6) zimowa pielęgnacja (4) zmiany (2) Zoeva (1) zrozumieć kobietę (3) zrób sobie stop klatkę (2) zupy (2) zupy-krem (2) zwyczaje polskie (2) żel do twarzy (3) żel pod prysznic (2) żele do mycia twarzy (3) żele do mycia/produkty do kąpieli (3) żelki (1) życie (4) życie na emigracji (2) życzenia (8)