czwartek, 30 maja 2013

"Milczenie. Tajne stosunki Kościoła Katolickiego z argentyńską dyktaturą wojskową. Od papieża Pawła VI do kardynała Bergoglia" Horacio Verbitsky

Dziś chcę Wam napisać o książce trudnej - trudnej, ale moim zdaniem bardzo ważnej, ponieważ jej autor podjął się opisania wydarzeń należących do ciemnych kart Kościoła Katolickiego. Takie tematy zawsze budzą kontrowersje, a opinii jest tyle ilu ludzi. O czym piszę? Chodzi mi o Milczenie. Tajne stosunki Kościoła Katolickiego z argentyńską dyktaturą wojskową. Od papieża Pawła VI do kardynała Bergoglia autorstwa Horacio Verbitsky'ego

Od Wydawcy: 
Gdy w 1979 roku Międzyamerykańska Komisja Praw Człowieka odwiedziła siedzibę Szkoły Mechanicznej Marynarki Wojennej (ESMA) w Buenos Aires, nie znalazła ani śladu po przetrzymywanych tam więźniach. Marynarka wojenna, z pomocą Kościoła, ukryła ich na wyspie Silencio, zwyczajowym miejscu wypoczynku kardynała arcybiskupa Buenos Aires. To jedyny znany na świecie przypadek obozu koncentracyjnego w posiadłości kościelnej. Do tajnych stosunków, jakie po blisko trzech dekadach ujawnia niniejsza książka, należą wpływy admirała Massery na papieża Pawła VI, podwójna gra ówczesnego prowincjała Towarzystwa Jezusowego Jorge Bergoglia, zaangażowanie nuncjusza apostolskiego, Pía Laghiego, i sekretarza ordynariatu polowego, Emilia Grassellego, w „program resocjalizacyjny” dla więźniów ESMA. W tej pasjonującej książce, którą czyta się jak najlepszy thriller, Horacio Verbitsky opisuje fascynację złem w instytucji, której zdeklarowanym celem jest czynić dobro.

Jedna z najbardziej dyskutowanych książek ostatnich miesięcy autorstwa sławnego publicysty tropiącego zbrodnie argentyńskiej junty. Autor odkrywa kontrowersyjne stosunki Kościoła z dyktaturą wojskową i opisuje fascynację złem w instytucji, której zdeklarowanym celem jest czynić dobro.
Ode mnie: 

Mnie osobiście zawsze zadziwia to jaki los ludzie potrafią zgotować sobie nawzajem - i to niezależnie od tego w jakich czasach mieszkają lub mieszkali. W powyższej publikacji zaskakuje fakt, że w instytucji, która deklaruje czynienie dobra wciąż znajdują się ludzie zdolni do czynów, które po prostu nie mają prawa zaistnieć. Opisywanie tejże sytuacji jest dla mnie aktem  godnej podziwu odwagi. Autor w swojej publikacji powołuje się nie tylko na słowa świadków, ale też przytacza dokumenty, do których udało mu się dotrzeć. 

Sytuacja, w której dochodzi do opisywanych przez Verbitsky'ego wydarzeń dla mnie jest nie do pomyślenia i sprawia, że w mojej głowie (i tak już wystarczająco uprzedzonej do KK) pojawia się jeszcze więcej dystansu, pytań i wątpliwości odnośnie do instytucji, która niegdyś była dla mnie bardzo ważna. Myślę, że zarówno agnostycy jak i ateiści dostaną dzięki Milczeniu... kolejny argument przemawiający za ich postawą, natomiast wielu z katolików będzie próbowało oswoić sobie w pewien sposób opisywane prze autora fakty chociażby przez racjonalizowanie nowo nabytych informacji, tudzież próby tłumaczenia ludzi zaangażowanych w cały proceder. Uważam, że takie publikacje są potrzebne, chociażby po to, żeby dać ludziom do myślenia i pomóc im w funkcjonowaniu, w katolickiej rzeczywistości. Moim zdaniem dzięki tego typu pozycjom każdy z katolików jest zmuszony do postawienia sobie pytania o to czy wierzy w idee głoszone przez KK i w jakim stopniu ciemna strona ludzi kościoła wpływa na jego postawę wobec wyznawanej religii. Osobiście uważam, że przy takich sprawach należy brać pod uwagę to, że w te złe wydarzenia wplątana jest tylko część ludzi, jednak wiele osób związanych z KK potrafi czynić wiele dobra. W końcu źli ludzie zdarzają się nie tylko w Kościele Katolickim...

Publikacja o stosunkach Kościoła Katolickiego z argentyńską dyktaturą wojskową jest pozycją trudną nie tylko dlatego, że traktuje o poważnym temacie, ale też dlatego, że laikowi takiemu jak ja ciężko jest zrozumieć jej treść, ponieważ łatwo jest pogubić się w faktach i nazwiskach bez uprzedniej znajomości zagadnienia. 

Myślę, że ukazywanie się książek o takiej tematyce jest ważne i niezbędne, ponieważ mamy prawo wiedzieć o tego typu procederach. Jednak każdy z nas powinien sam wyrobić sobie zdanie ich temat, a to głównie dlatego, że ilu ludzi tyle...światopoglądów, opinii i spostrzeżeń... Zatem każdy z nas będzie miał inny stosunek do faktów opisanych przez autora. 

20 komentarzy:

 1. Pisałam pracę magisterską m.in. o argentyńskiej dyktaturze. Jest to temat niewyobrażalnie trudny i mało jeszcze w Polsce znany. Myślę, że za sprawą wyboru kardynała Bergoglio na papieża, więcej ludzi usłyszy o tym co działo się w Argentynie w latach 80-tych (ciche przyzwolenie Zachodu, a nawet pomoc USA - Operacja Kondor). Tę książkę koniecznie muszę przeczytać, jeśli zainteresował Cię ten temat to ukazała się też książka "Mam na imię Victoria. Zaginione dzieci Argentyny", a Artur Domosławski poświęcił temu dyktaturze kilka rozdziałów w "Gorączce latynoamerykańskiej".

  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Słyszałam już o tej książce i chyba w końcu muszę po nią sięgnąć. Mam nadzieję, że przynajmniej lepiej zrozumiem to co się wtedy działo.

   Usuń
 2. Bardzo ciekawa pozycja. Sama nie mam praktycznie żadnej wiedzy na temat w niej opisany, mam więc nadzieję, że kiedyś trafi ona w moje ręce. Cieszę się, że takie książki się pojawiają. Mimo iż kościół często wielu rzeczy się wypiera, nie zmienia to faktu, że takie wydarzenia jednak miały miejsce. Dziękuję za wskazanie tej pozycji:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oj tak - moim zdaniem trzeba o tym mówić, bo dzięki temu może się coś zmieni, bo w KK nie będą się czuć tak bezkarnie jak do tej pory.

   Usuń
 3. Wiesz, ja już tyle naczytałam się o różnych sprawkach Watykanu i KK, że już nic w tej materii mnie nie zdziwi. W każdej instytucji są ludzie źli i dobrzy ale jednak jak ktoś daje sobie prawo pouczania innych ludzi o moralności to sam powinien eliminować ze swego środowiska osoby, które przyczyniają się do nieszczęścia niewinnych osób. Ja z pewnością mogę powiedzieć, że jestem chrześcijanką ale nie katoliczką.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja jedyne co mogę o sobie powiedzieć w kwestii wiary to tylko to, że poszukuję, bo katoliczką przestałam być już dawno...

   Usuń
 4. Ja powiem tylko tyle- wierzyć mamy w Boga, nie w Papieża itp. Ludzie są omylni. Bóg nie!;) Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wiem, ale to też kwestia tego jak się tego Boga postrzega. Osobiście uważam, że każdy z nas ma wybór czy bliżej mu do KK czy chociażby do Zielonoświątkowców.

   Usuń
 5. ehhhh. Mylisz pojęcia. Czy wypaczenia w funkcjonowaniu Kościoła, spowodowane ludzką ułomnością mają zachwiać wiarę w Boga. Czy to, że jakiś polityk, na szczycie władzy kradnie, sprawia że przestajesz kochać kraj? Natalia, mam wrażenie, że Ty obraziłaś się na Kościół, przez jakiegoś konkretnego księdza i teraz robisz z siebie ateistkę. Tą książkę mam w kolejce, więc do niej konkretnie się jeszcze nie odniosę.
  Mnie śmieszą zarzuty, "Spotkałam złego księdza, jak mam wierzyć w taki Kościoł, jak mam wierzyć w takiego Boga" bo jak pisze Sisi wierzysz w Boga a nie w ludzi, którzy Go tylko i aż reprezentują, również w ograniczonym zakresie.
  A ze swej strony gwarantuję Ci, ze JEŚLI tylko będziesz chciała się rozglądnąć znajdziesz cudownych księży, który uosabiają ewangeliczne ideały. Ale trudniej jest w człowieka uwierzyć, łatwiej atakować.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kasiek - ja osobiście uważam, że nie znasz dokładnie mojego zdania i zbyt pochopnie wyciągasz wnioski. Owszem spotkałam kilku złych księży i przez to zaczęłam się zastanawiać nad tym w co wtedy wierzyłam. Teraz wygląda to trochę inaczej niż wtedy. Zresztą sama napisałam, że źli ludzie zdarzają się wszędzie, a każdy powinien sam stwierdzić czy wierzy w to co jest głoszone w KK czy patrzy na księży - może nie dosłownie, ale utrzymane było w tym tonie.

   Usuń
  2. Nie twierdzę, że znam w 100%, ale rozmawiałyśmy i czytałam kilka Twoich wpisów. I na tym buduję swoje zdanie. Jeśli Ty utożsamiasz antyklerykalizm z ateizmem, to sorry dla mnie sprawa jest jasna. Ok ateizm, agnostycyzm i antyklerykalizm są modne, ale mimo wszystko wymagają przemyśleń i widzy. U Ciebie widzę raczej focha. A dla mnie jest to niepoważne. Ale ja szanuję Twoje zdanie oraz Twoje konstytucyjne prawa. I tyle.

   Usuń
  3. Może i tak, ale mimo wszystko uważam, że byt łatwo wyciągasz zdanie na ten temat, bo akurat od jakiegoś czasu staram się otworzyć na pewne rzeczy, zdobywać więcej wiedzy i rozmawiać z ludźmi - również księżmi. Był czas na focha (jak to określasz) i gadanie bez pokrycia w działaniu, a teraz jest czas na zebranie się do kupy i zrobienie coś z tematem.

   Usuń
  4. Wyciągam wniosek, zdanie mam ;)

   Dobrze, że rozmawiasz, tylko że to musi być dialog, nie obrzucanie kogoś oskarżeniami, bo tak daleko się nie zajdzie. Trzeba czytać, szukać i obserwować, rozmawiać też, ale nie każdy interlokutor jest dobry. Wszystkie formy poznania są ułomne, naznaczone subiektywizmem, to co do jednego trafia, innego odrzuci. Nie będę Ci moralizować tutaj, jak chcesz możemy się spotkać i pogadać, bo dla mnie wciąż jest tajemnicą jak zrażając się do księzy i ich czynów mogłaś przestać wierzyć w Boga. Bo to jest dla mnie dziwne.
   Poizdrawiam

   Usuń
  5. Masz rację, ale to nie znaczy, że mamy przestać szukać odpowiedzi na pytania, które nas nurtują. Mam nadzieję, że ja w końcu kiedyś ogarnę ten temat na jakimś przyzwoitym poziomie.

   Usuń
  6. A gdzie ja napisałam, że trzeba przestać?

   Usuń
  7. W pewnym momencie odebrałam Twoje słowa jakby pewne rzeczy były niemożliwe...ale wiesz każdy czasem interpretuje czyjeś słowa po swojemu

   Usuń
  8. Hmmm wyraźnie napisałam, że pochwalam poszukiwana, a doradzam tylko ostrożność z wyborem środków.

   Czytaj ze zrozumieniem ;)

   Usuń
  9. Jak widać wciąż jeszcze zdarzają mi się problemy;p

   Usuń
 6. Zdecydowanie ta książka jest trudna, ale jeśli ktoś interesuje się ciemnymi kartami z życia kościoła, to pozycja jak najbardziej ;) ja sobie odpuszczę, wystarczy, że muszę patrzeć na kłamstwa mojego proboszcza ;x

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja w przyszłości chyba też odpuszczę sobie tego typu książki, chociaż są ważne i potrzebne.

   Usuń

Etykiety

"Gra o tron" (10) [przygotuj się na wielkie wyjście] (2) 30dniwege (4) 52 książki (214) 52 książki 2016 (39) 52 książki 2017 (1) 52potrawy 2015 (7) AA (2) agroturystyka (1) akcja (1) akcja Nakrętka (1) akcje (2) akcje czytelnicze (1) akcje kulturowe (1) Allverne (1) Allverne Nature's Essences (1) Anew (3) Anew Revitalist (2) Anne Bronte (1) antykoncepcja (1) Aromatella (1) aromaterapia (17) asertywność (1) audiobooki (6) Aussie (3) autobiografia/biografia (2) Avon (37) B.app (4) babeczki (2) Baikal Herbals (1) bajki (1) bajki dla dzieci i dorosłych (1) Bakalland (1) Balneokosmetyki (1) balsam do rąk (1) balsam do włosów (2) Bandi (1) BarryM (3) Barwa (2) Barwy Harmonii (1) Basilur (1) baśnie (1) Batiste (1) batony (1) bądź offline (1) BeBeuty (1) BeGlossy (5) Belgia (18) belgijskie przysmaki (4) belgijskie słodycze (5) belgijskie smakołyki (3) Bell (4) beutybox (3) Bielenda (3) BingoSpa (11) biografie (1) Biosilk (4) Biovax (6) biżuteria (1) błyszczyki (2) Bomb Cosmetics (3) Boże Narodzenie (3) brow bar (1) Bruksela (15) buble (6) buble kosmetyczne (8) buble książkowe (2) buty (1) Buziak Style (1) C.R. Zafon (3) Calvin Klein (1) Carmex (2) Cettua (1) Charlotta Link (1) Charlotte Bronte (1) chcę mieć (2) Chiny (1) chleby (1) Chocolissimo (2) choinka (1) chwile ulotne (3) ciasta (5) ciekawe pomoce naukowe (1) ciekawostki (1) cienie (4) cienie do powiek (5) cienie w kamieniu (2) cienie w kremie (1) ciocią być (1) codzienno (1) codzienność (91) codzienność psychologia społeczna (1) Combos (1) coś dobrego (9) coś na długie wieczory (3) coś słodkiego (7) couching (2) Crispy Waffles (1) cukinia (1) cykl o wolontariacie (7) czarna komedia (3) czas wolny (56) czekolada (8) czekolada do picia (4) czerwiec (1) czytanie (15) czytelnicze podsumowania (19) czytnik e-booków (1) Debby (1) Decubal (1) Decunal basic (1) demakijaż (6) depilacja (3) Dermacos (1) deser (6) deser na ciepłe dni (1) dipy (1) dla dorosłych (1) dla dzieci (10) do książki;) (1) dobre bo polskie (2) dobrostan zwierząt (1) dodatki (1) dodatki do domu (2) dodatki do potraw (1) domowa piekarnia (1) domowe Spa (3) domowe sposoby na przeziębienie/chorobę (2) Dove (2) Dr Konopka's (4) Dr. Konopka's (1) dramat (2) dynia (3) dysgrafia (1) Dziady (1) dzieciństwo (2) dziecko (1) Dzień Ojca (3) e-book (9) E. A. Poe (1) E.L.F (3) eliksir do włosów (2) Elisabeth Arden (4) Elseve (1) emulsja po opalaniu (1) Enilome Hertly Beuty (1) Eric - Emmanuel Schmitt (7) erotyka (2) Etja (1) etyka (3) etyka a to co jemy (1) Eveline (25) Evree (2) Fa (2) fantastyka (12) Farmona (3) feminizm (1) Feniks (1) Festiwal Conrada (1) festiwale (3) filiżanki (1) film (2) film azjatycki (1) filmowe podsumowania (6) filmowy weekend (2) fiszki (2) Floslek (15) FM (4) FM Group (3) Garnier (7) garść linków (10) Gliss Kur (3) Golden Rose (1) gotowanie (2) Green Pharmacy (12) Gregory Funaro (1) grupa literacka (1) gry planszowe (1) Grycan (2) Halloween (1) handel ludźmi (2) haul (4) Head&Shoulders (1) Hean (5) herbaty (1) higiena osobista (2) Himalaya Herbals (1) Holika Holika (1) home decor (2) homoseksualizm (2) hormony (1) horror (2) impreza (3) Inglot (1) inicjatywy kulturalne i społeczne (4) inspiracja (5) inspiracje (9) inspiracje dla nauczycieli (1) inspiracje dla rodziców (1) inspiracje na prezenty (1) inspirujący ludzie (2) Isana (1) ITS SKIN (2) Iwostin (4) ja w kuchni;] (3) jak radzić sobie ze stresem (5) jak sobie radzić ze stresem (2) jak zacząć nowe życie? (1) James Dashner (1) Jarosław Wasik (2) jedz jabłka (2) jedzenie (2) jesienna pielęgnacja (4) jesień (5) Joanna (1) kakao (2) kalendarium (1) Kallos (2) Kamil Janicki (1) kartka z kalendarza (52) kartka z kalendarza. (1) kawa (1) Kącik czytelniczy (1) kącik kulinarny (21) kącik samouka (1) Kindle (1) kino (1) klasyka (5) klasyka którą warto znać (3) kobieta w kulturze (2) koktajle (1) Kolastyna (2) kolorówka (6) kominek (2) koncerty (1) konkurs (1) konkursy (4) kontrowersyjne (1) konturowanie twarzy (1) korektor do brwi (1) korektory rozświetlające (1) kosmetyki (17) kosmetyki dla mężczyzn (3) kosmetyki dla wegan i wegetarian (1) kosmetyki do golenia (2) kosmetyki do kąpieli (2) kosmetyki do makijażu (14) kosmetyki do twarzy (5) kosmetyki do ust (2) kosmetyki do włosów (1) kosmetyki kolorowe (14) kosmetyki koreańskie (6) kosmetyki organiczne (1) kosmetyki po goleniu (1) kosmetyki rosyjskie (2) kosmetyki używane na wyjeździe (4) kosmetyki wegańskie (2) Kraków (1) krążki chlebowe (1) krem d rąk (1) krem do ciała (1) krem do opalania (1) krem do rąk (3) krem do twarzy (6) krem na dzień (2) krem o twarzy (1) krem pod oczy (2) kremy bb (1) Kringle Candle (6) Kroniki wampirów (1) kryminalistyka (1) kryminał (16) kryminały (2) kryminologia (2) książka dla smakoszy (1) książka na lato (2) książka na wakacje (1) książki (34) książki dla dzieci (16) książki dla młodzieży (8) książki edukacyjne (1) książki historyczne (4) książki kreatywne (1) książki kucharskie (2) książki motywacyjne (1) książki na jesień (1) książki na zimę (1) książki o których nie zapomnisz (1) książki polskich autorów godne polecenia (1) kuchenne inspiracje (2) kuchnia (1) kuchnia dla studentów (1) kuchnia dla studentów. (1) kuchnia dla zabieganych (2) kuchnia polska (1) kuchnia włoska (1) kultura (10) kultura polska (13) kupuj lokalnie (1) kuracja do włosów (1) L'biotica (2) L'Oreal (2) lakiery do paznokci (5) lampki (1) lato (1) Libster Blog Awards (1) Lioele (1) Lipton (1) Lirene (3) lista życzeń (2) literatura (12) literatura amerykańska (6) literatura erotyczna (4) literatura faktu (8) literatura francuska (3) literatura grozy (2) literatura historyczna (7) literatura hiszpańska (3) literatura izraelska (1) literatura japońska (1) literatura klasyczna (2) literatura kobieca (5) literatura koreańska (3) literatura młodzieżowa (17) literatura niemiecka (1) literatura obyczajowa (1) literatura piękna (10) literatura polska (38) literatura portugalska (1) literatura skandynawska (8) literatura światowa (18) literatura wojenna (3) literatura współczesna (73) literatura współczesna. (2) literatura współeczesna. (2) literatura XIX w. (17) Livioon (3) Loesje (1) Lotus (1) Lovley (1) Luxury Paris (9) łatwe przepisy (22) Łazienki Królewskie (1) Łuk Tryumfalny (1) Make - Up Trendy (1) make-up (3) Makeup Revolution (2) makijaż (8) maluszek (1) manga (1) Marek Grechuta (2) maseczki do twarzy (10) maska do włosów (8) masła do ciała (6) materiały do nauki języka niemieckiego (2) materiały do nauki matematyki (1) materiały do zajęć z dziećmi (1) MaxFactor (3) Maybelline (3) metoda nauki języka obcego (1) męskim okiem (3) mgiełka do ciała (2) mgiełki do ciała (1) Michał Bajor (6) miejsca relaksacyjne (1) miesiąc w zdjęciach (10) mieszanki bakaliowe (1) Międzynarodowy Festiwal Kryminału (1) migawki z życia (3) Miodowy Kłos (1) mleczko do ciała (2) mleko roślinne (1) młodzieżowa (1) moda (1) Models Own (1) moim zdaniem (1) moja dziupla (1) moje ulubione książki (42) motywacyjnie (1) Mount Blanc (1) możesz pomóc (1) Muza (1) muzyka (12) muzyka która mnie relaksuje (8) muzyka niszowa (4) na faktach (2) na obiad (3) na śniadanie (3) Nabla (1) nadzieja (1) nagrody (1) Natura Syberica (1) nauka języka angielskiego (2) nauka języka niemieckiego (2) nauka języka obcego (3) niania (5) nie polecam (1) nie samą książką człowiek żyje (1) niecodzienność (21) Nike (1) Nivea (10) No36 (1) NoniCare (1) nostalgicznie (1) notki o słodyczach (1) notki pomocowe (2) nowoczesne formy książek (2) nowości (6) nowości kosmetyczne (1) nowości na które czekam (1) nowy etap (3) o filmach (1) o Islamie (2) o jedzeniu (1) o Kościele (1) obejrzane spektakle (1) ocalić od zapomnienia (1) ochrona przeciwsłoneczna (1) oczyszczanie twarzy (4) odżywki do paznokci (5) odżywki do włosów (6) Oeparol (1) ogłoszenia parafialne (10) okołodziecięce (5) olej arganowy (1) olej kokosowy (2) olej migdałowy (1) olej pielęgnacyjny (1) olejek do ciała (2) olejek do twarzy (3) olejek do włosów (9) olejek łopianowy (6) olejek macadamia (1) olejki do twarzy (2) olejki zapachowe (4) olejowanie włosów (1) Olga Rudnicka (4) One Lovely Blog Award (1) opieka nad dzieckiem (1) oponki (1) Organic Shop (2) Organic Therapy (2) Organique (1) Oriflame (5) Oriflame. (1) Oscar Wilde (1) ozdoby świąteczne (1) Pachnąca Szafa (2) paczka:) (1) Paese (1) paletki cieni (1) paletki ze Sleeka (3) palety cieni (1) Palmers (1) Palmolive (2) Pantene (3) Pantene Pro - V (1) Pantne (1) pasja (14) pasja. (1) pasty do kanapek (1) paznokcie (3) pedagogika (3) peeling do ciała (4) peeling do skóry głowy (1) peeling do twarzy (5) perełki muzyczne i taneczne (2) Perfecta (1) Pharmaceris (3) pianka do golenia (1) pieczenie (2) pielęgnacja (5) pielęgnacja ciała (36) pielęgnacja dłoni (9) pielęgnacja paznokci (1) pielęgnacja pędzli (1) pielęgnacja rąk (6) pielęgnacja skóry wokół oczu (1) pielęgnacja specjalna (34) pielęgnacja stóp (1) pielęgnacja szyi i dekoltu (1) pielęgnacja twarzy (82) pielęgnacja ust (3) pielęgnacja włosów (42) pielęgnacja zimowa (5) piosenka artystyczna (1) Plaisirs Nature (Yves Rocher) (1) Planet Spa (2) plany (2) plany czytelnicze (1) plastry do twarzy (2) plastry na niedoskonałości (1) plastry na nos (2) Playboy (1) płyn micelarny (2) pochód książek męczących (1) początek (1) początki:) (3) podaj dalej (1) podkład (4) podkład do twarzy (1) podkłady (2) podróże małe i duże (8) podsumowania (7) podsumowania czytelnicze (1) podsumowania miesiąca (8) podsumowanie miesiąca (18) podsumowanie roku (1) Poetycka Dolina (1) poezja (3) poezja śpiewana (2) pokonaj stres (3) polecane książki na jesień i zimę (1) Polska (2) połącz kropki (1) pomadki do ust (2) pomaganie (4) popularnonaukowe (1) poradniki (4) poranna pielęgnacja (2) powieść wiktoriańska (1) powieść współczesna (2) praca (3) Pretty (2) prezent na Dzień Matki (1) prezenty (1) prezenty dla mamy (1) prezenty dla siostry (1) prezenty dla taty (2) projekt denko (4) projekt ślub (3) promocje (1) proste przepisy (13) prosto z natury (1) przegląd miesiąca w zdjęciach (5) przekąski (4) przekąski do pracy lub szkoły (1) przekąski na podróż (1) przemysłowa hodowla zwierząt (2) przemyśl to! (2) przemyślenia (6) przepis na wieczór (1) przepisy (30) Przepisy Babci Agafii (1) przepisy inspirowane "Grą o tron" (1) przepisy inspirowane książkami (1) przygotowania do ślubu (1) przyjemność (2) przysmaki (1) przystawki (1) psychologia (8) publikacje naukowe (1) R. P. Evans (3) Radical (1) recenzja filmu (1) recenzja kosmetyków (5) recenzja książek (5) recenzje filmów (3) recenzje filmów. Jonny Deep (1) recenzje gadżetów (1) recenzje gościnne (1) recenzje kosmetykow (1) recenzje kosmetyków (145) recenzje kosmetyków. (1) recenzje książek (279) recenzje książki (3) recenzje mangi/komiksów (3) recenzje olejków zapachowych (1) recenzje płyt (4) recenzje seriali (2) recenzje świeczek/wosków zapachowych (13) refleksyjnie (1) Regenerum (1) Regent House (2) relaks (7) relax (3) reportaże (3) Resibo (4) Revlon (2) Rimmel (2) Rival de Loop (2) rodzina (1) romans (3) romans historyczny (4) rosyjskie kosmetyki (2) rozdanie (1) rozwój zawodowy (2) ruch (1) Rzeszów (1) s-f (1) sala weselna (1) sałatka (2) samorozwój (2) Sandomierz (1) Sarah - Kate Lynch (1) Scottish Fine Soaps Company (1) Scrummy (1) sentymentalnie (8) seriale (1) serum do paznokci (1) serum do rzęs (2) serum do twarzy (3) serum do włosów (1) seryjni mordercy (2) Sesa (2) ShinyBox (2) silent disco (1) Skin Love (1) Skin79 (6) Sleek (6) słodycze (7) słodycze świata (2) słodycze wegańskie (1) słone przekąski (1) smaki (1) smaki dzieciństwa (3) snuff moves (1) Soap & Glory (3) Soap&Glory (2) sosy (1) spacerniak kulturowy (6) specjalna pielęgnacja (2) sport (1) sposób na... (3) spotkania blogerek (1) spotkania promujące książki (1) spotkanie blogerek (1) stalking (2) Stalowa Wola (4) Stalowi Czytacze (2) stalowowolskie spotkanie blogerów (1) Stara Mydlarnia (4) Stephen King (4) stosik (45) stosik biblioteczny (4) styl życia (11) Sylveco (3) szaliki (1) szampon do pędzli (1) szampony (4) Szlachetna Paczka (5) szminki (2) szukanie pracy (1) szybie przekąski (1) szybkie przepisy (18) ślub (1) ślub konkordatowy (1) Świat Książki (1) światełka (1) świeczki/woski zapachowe (23) Święta (6) święta. (1) tagi (9) tania kuchnia (1) targi książki (1) tarta (1) tbr (3) teatr (3) Teekane (1) tematy społeczne (1) terapia sztuką (2) terroryzm (1) Tess Gerritsen (3) The Balm (2) thriller/sensacja/kryminał (33) Tisane (2) tłusty czwartek (2) Tołpa (2) toniki do twarzy (1) tradycja (4) tradycja polska (4) trening antystresowy (1) trudne sprawy (1) trudności z pisaniem i nauką pisania (1) tusze do rzęs (1) tydzień w zdjęciach (24) Uczta Lodu i Ognia (1) ulga po opalaniu (1) Ultra Doux (2) ulubieńcy kosmetyczni (9) ulubieńcy miesiąca (8) ulubieńcy niekosmetyczni (6) ulubiona muzyka (2) ulubione (4) ulubione kosmetyki (4) ulubione książki (36) ulubione przekąski (1) ulubione przepisy (3) ulubione słodycze (1) ulubione zapachy (4) Unique (1) Urban Decay (1) Uriage (1) urlop (1) uśmiech (1) uzależnienia. psychologia (1) Vichy (1) Victoria's Secret (2) wakacje (1) walka z wągrami (1) wampiry (5) Warszawa (3) warsztaty (1) warsztaty kreatywnego pisania (1) weekend z książką (8) weganizm (4) wege (14) wegetarianizm (12) wieczorna pielęgnacja (2) Wielkanoc (1) wierzenia (2) wieś (2) wizyta u ginekologa (2) wolontariat (24) wspieraj lokalną gospodarkę (1) wspomnienia (1) współpraca (2) wychowanie dziecka (3) wydarzenia (8) wydawnictwa (1) wyjazd (2) wyniki konkursu (2) wyniki rozdania (1) wyróżnienia (1) wyzwania (2) wzmacnianie włosów (1) wzruszające (1) Yanke Candle (1) Yankee Candle (17) Yasumi (1) Yves Rocher (4) z baśnią w tle (1) zabawy dla dzieci (1) zakupy (3) zakupy kosmetyczne (4) zakupy ubraniowe (1) zamknięte klatki (1) zapachy (18) zapachy dla domu (2) zapachy dla kobiet (12) zapachy dla mężczyzn (2) zapachy na jesień (1) zapachy na lato (5) zapachy na wiosnę (3) zapachy od Avon (5) zapachy od Calvin Klein (1) zapachy uniwersalne (1) zapiski okularnicy (1) zapowiedzi recenzji (1) zapuszczanie włosów (1) zarządzanie stresem (2) zdjęcia (3) zdobycze kosmetyczne (1) zdrowe słodycze (1) zdrowie (5) zdrowie kobiety (7) zestawy kosmetyków (1) Ziaja (6) zimowa pielęgnacja (4) zmiany (2) Zoeva (1) zrozumieć kobietę (3) zrób sobie stop klatkę (2) zupy (2) zupy-krem (2) zwyczaje polskie (2) żel do twarzy (3) żel pod prysznic (2) żele do mycia twarzy (3) żele do mycia/produkty do kąpieli (3) żelki (1) życie (4) życie na emigracji (2) życzenia (8)