sobota, 2 lutego 2013

Blaski i cienie wolontariatu

Wolontariat jest jedną z tych rzeczy, które ukształtowały mój charakter i miały znaczący wpływ na moje życie. Z moją pracą wolontarystyczną wiąże się wiele wspomnień, doświadczeń i znajomości.  Wielu ludzi, których poznałam dzięki wolontariatowi jest w moim życiu nadal i te znajomości bardzo sobie cenię. Praca wolontariuszy ma swoje blaski i cienie, ale z perspektywy czasu widzi się więcej plusów niż minusów - a właściwie to same plusy. 

Blaski

Osobiście nauczyłam się odpowiedzialnie podchodzić do zadań, które mi zostały powierzone. A to dla tego, że miałam poczucie, iż ktoś mi zaufał, na mnie czeka, albo obiecałam...tak po prostu. Przyznam się jednak, że czasem miałam chwile słabości i miałam dość tego co robię, albo po prostu nie chciało mi się czegoś zrobić. Jednak poczucie, że ktoś na mnie polega, jestem potrzebna i robię coś ważnego sprawiało, że zwykle się przełamywałam. Dzięki temu nauczyłam się wytrwałości, co owocowało w późniejszym czasie - chociażby w dążeniu do osobistych celów (np. w zaliczaniu kolejnych egzaminów w sesji;)). 
Poza tym już od początku mojej działalności wolontariackiej musiałam zacząć przełamywać swoją nieśmiałość, bo skoro chciałam robić coś wśród ludzi to, to było nieuniknioną zmianą. Moja topniejąca nieśmiałość sprawiała, że było mi coraz łatwiej otworzyć się na innych ludzi, bez których teraz nie mogę się obejść i wśród, których bardzo dobrze się czuję. 
W miarę jak coraz bardziej ogarniałam wolontariat poznawałam samą siebie, swoje zainteresowania i możliwości, co sprawiło mi nie małą przyjemność, chociaż często dziwiłam się, że posiadam jakieś właściwości charakteru, o które się nie podejrzewałam. A to dlatego, że przez długi czas byłam szarą myszką, która nie lubiła się wyróżniać, jednak dzięki ludziom, którzy zauważyli we mnie potencjał mogłam rozwinąć w sobie chociażby umiejętność zarządzania ludźmi i koordynowania np. akcjami, albo wolontariackim biurem. O zdolność do tych rzeczy nie podejrzewałam się w ogóle przez większość mojego życia. Jednakże dzięki wsparciu innych wolontariuszy mogłam wiele się nauczyć, dostrzec w sobie potencjał i zacząć działać. Nowa sytuacja związana z koordynacją biurem wolontariatu, a co za tym idzie z ogromną odpowiedzialnością nauczyła mnie nie tylko odporności na stres i radzenia sobie z sytuacjami kryzysowymi, ale też pozwoliła mi nabrać dystansu do tego co się dzieje wokół. Miałam już wiele takich sytuacji, że ludzie kontaktowali się ze mną w jakiejś sprawie i chcieli mieć wszystko załatwione na już - nie biorąc pod uwagę np. moich możliwości czasowych. Poza tym czasem działy się rzeczy zupełnie niezależne ode mnie, a które sprawiały, że wątpiłam w to, że to co robie ma jakikolwiek sens. Takie coś wymagało ode mnie czasu i cierpliwości, ponieważ musiałam nauczyć się radzić w takich sytuacjach. Jednak dzięki temu wszystkiemu dziś jestem pewną siebie i zdecydowaną kobietą. W każdym bądź razie nauczyłam się stawiać granice innym ludziom (oczywiście w poszanowaniu ich godności) i wyrażać swoje oczekiwania czy też stanowisko; a już na pewno nauczyłam się walczyć o swoje marzenia. A to jest bardzo ważne;]

Cienie?

Bycie wolontariuszem wiązało się dla mnie też z odczuwaniem bezradności i własnej niemocy. Często musiałam po prostu zaakceptować to, że pewnych rzeczy nie jestem w stanie przeskoczyć i  nauczyć się z tym radzić. Jednak nawet to czegoś mnie nauczyło, bo zrozumiałam, że tak po ludzku nikt nie jest w stanie poradzić sobie ze wszystkim, bo jest tylko człowiekiem. Więc tak na prawdę cień bezradności i niemocy okazuje się blaskiem, który na początku był przyćmiony przez chmury. 

Dlaczego mnie natchnęło na taką notkę? 
Otóż dzisiaj pomagaliśmy przy organizacji koncertu kolęd w DPSie. Razem z moimi wolontariuszami i harcerkami pomagałyśmy w przygotowaniach, a później w ściąganiu świątecznych ozdób. Kiedy wróciłam do domu dotarło do mnie, że tym razem to ja wychowuję nowe pokolenie wolontariuszy - ludzi, dla których wolontariat może stać się czymś tak samo ważnym jak i dla mnie. Z jednej strony jestem z tego powodu bardzo dumna, a z drugiej czuję na sobie odpowiedzialność za tych młodych ludzi - za to, jak będą postrzegali działalność społeczną i co mogą z tego wynieść. Niemniej jednak mam poczucie, że znów robię coś ważnego, że mam wpływ na coś, co może być promyczkiem nadziei w świecie, w którym czasem ciężko znaleźć odrobinę dobroci, radości i pocieszenia... Naprawdę  przyjemnie się patrzyło na tych młodych ludzi palących się do pracy i otwartych na potrzeby innych. Tacy ludzie jak oni zawsze przypominają mi, że z ludźmi jeszcze nie jest tak źle, bo wciąż tkwi w nas wiele optymizmu, nadziei i wrażliwości na potrzeby innych ludzi. 
Może przesadzam i podchodzę do tego zbyt osobiście i sentymentalnie, ale nie umiem inaczej...w końcu wolontariat zmienił mnie, a co za tym i moje życie;)

17 komentarzy:

 1. myślę, że wolontariat to naprawdę świetna sprawa, chociaż ja jakoś się już w to nie angażuję, bo mam problem ze znalezieniem takich grup w moim mieście - w podstawówce taka grupa działała przy mojej szkole, co było dużym ułatwieniem.
  co do tego, czego się nauczyłaś - muszę przyznać, że właśnie zrozumiałam, jak wiele dali mi niektórzy ludzie, których poznałam, bo dzięki nim zmieniłam się w sposób, który ty opisujesz. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O widzisz.
   U mnie w mieście wielu ludzi nie wie o wolontariacie, ale mam nadzieję, że będzie to coraz popularniejsze:). W każdym bądź razie szkoda, że u Ciebie czegoś takiego nie ma, bo widzę jak bardzo to jest potrzebne.
   A tak poza tym fajnie jest mieć takich ludzi, którzy sprawiają, że w naszym życiu zachodzą pozytywne zmiany.

   Usuń
 2. Sama jestem wolontariuszką. Bardzo dobrze, że podchodzisz do tego osobiście, bo praca właśnie z takimi ludźmi jest najlepsza, przynajmniej tak tego doświadczam.

  Na samym początku miałam o wiele więcej tych "cieni".. później niektóre z nich zamieniły się w "blaski". To co napisałaś to nie tylko twoje odczucia, bo mogę się pod nimi podpisać :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kurczę, wolontariat tak chyba działa na więcej ludzi niż myślałam;)

   Usuń
 3. Ja również jestem wolontariuszką, pomagam w domu dziecka. Mam z tego frajdę, bo lubię dzieci i mogę się na coś przydać, a nie tylko spędzać czas przed komputerem.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mnie też to co robię sprawia dużo frajdy:)

   Usuń
 4. To milo z twojej strony, ja choc bym chciala byc wolontariusxka to nie moge, po prostuw ,ojej ookolicynie ma takieho czegos.
  Pozdrawiam :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Szkoda, ale zawsze możecie np. ze znajomymi ze szkoły pomyśleć nad założeniem koła wolontariatu;)

   Usuń
 5. Fajny tekst o stuprocentowej wolontariuszce :) Ja może wypowiem się z drugiej strony. W swoim życiu miałam bardzo miły kontakt z wolontariuszami, gdyż to przez dobre serca mogłam spełnić kilka swoich marzeń. Uczucie wdzięczności pozostanie we mnie na zawsze.
  Sama, choć mam ograniczone możliwości, staram się pomagać. Mam swoją ulubioną fundację, na którą wysyłam od czasu do czasu smsy. Zdarzyło się też, że oddałam kilka książek na kiermasz charytatywny. Takie małe gesty dają sporo satysfakcji. Ktoś kiedyś powiedział, że altruizm to najsubtelniejsza forma egoizmu. Myślę, że to w pewnym sensie prawda, bo w końcu to daje najwięcej satysfakcji dającemu :)
  Myślę, że każdy może pomagać nawet ten, kto zbyt często nie opuszcza domu, jak ja.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oj tak pomagać może każdy, bo liczą się nawet najdrobniejsze gesty i cieszę się, że tak wielu z moich czytelników pomaga;).

   Usuń
 6. Osobiście nie mam zbyt wielkiego doświadczenia w związku z wolontariatem. Wcześniej chodziłam jako wolontariuszka do pobliskiego przedszkola, brałam też udział w kilku akcjach typu "Podziel się posiłkiem", jednak na tym skończyła się moja dzialaność :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. jednak zawsze to coś:), w końcu nie liczy się ilość tylko jakość;)

   Usuń
 7. Człowiek kiedy nie może pomóc, czuje ogromną bezradność... wszystkiego się zmienić nie da.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No niestety. Czasem też kiedy próbuję pomóc i ktoś rzuca mi kłody pod nogi czuję się bezradna. Ale zwykle wszystko dobrze się kończy i to mi bardzo pomaga:)

   Usuń
 8. Wolontariat, jak już się ktoś za niego zabiera, jest nieodłączną częścią życia, która nas zmienia. Tym ważniejsze, że potrafisz nie tylko to sobie uświadomić, ale też dostrzec jego wady i zalety oraz to, że teraz przekazujesz swoje doświadczenie o pokolenie dalej :) I ja ci tego gratuluję!

  OdpowiedzUsuń
 9. Wiesz, ja kiedyś byłam wolontariuszką w Domu Dziecka w Gdańsku i znam dokładnie wszystko to, co opisałaś - i zawsze będę uważać, że plusy płynące z wolontariatu są tak ogromne, że żaden minus nie jest w stanie ich przyćmić :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. oj tak - wolontariat to coś niesamowitego, co niesie wiele dobra, nie tylko dla potrzebujących, ale też dla wolontariuszy i mam wrażenie, że więcej wnosi do życia szczególnie w przypadku tych drugich

   Usuń

Etykiety

"Gra o tron" (10) [przygotuj się na wielkie wyjście] (2) 30dniwege (4) 52 książki (214) 52 książki 2016 (39) 52 książki 2017 (1) 52potrawy 2015 (7) AA (2) agroturystyka (1) akcja (1) akcja Nakrętka (1) akcje (2) akcje czytelnicze (1) akcje kulturowe (1) Allverne (1) Allverne Nature's Essences (1) Anew (3) Anew Revitalist (2) Anne Bronte (1) antykoncepcja (1) Aromatella (1) aromaterapia (17) asertywność (1) audiobooki (6) Aussie (3) autobiografia/biografia (2) Avon (37) B.app (4) babeczki (2) Baikal Herbals (1) bajki (1) bajki dla dzieci i dorosłych (1) Bakalland (1) Balneokosmetyki (1) balsam do rąk (1) balsam do włosów (2) Bandi (1) BarryM (3) Barwa (2) Barwy Harmonii (1) Basilur (1) baśnie (1) Batiste (1) batony (1) bądź offline (1) BeBeuty (1) BeGlossy (5) Belgia (18) belgijskie przysmaki (4) belgijskie słodycze (5) belgijskie smakołyki (3) Bell (4) beutybox (3) Bielenda (3) BingoSpa (11) biografie (1) Biosilk (4) Biovax (6) biżuteria (1) błyszczyki (2) Bomb Cosmetics (3) Boże Narodzenie (3) brow bar (1) Bruksela (15) buble (6) buble kosmetyczne (8) buble książkowe (2) buty (1) Buziak Style (1) C.R. Zafon (3) Calvin Klein (1) Carmex (2) Cettua (1) Charlotta Link (1) Charlotte Bronte (1) chcę mieć (2) Chiny (1) chleby (1) Chocolissimo (2) choinka (1) chwile ulotne (3) ciasta (5) ciekawe pomoce naukowe (1) ciekawostki (1) cienie (4) cienie do powiek (5) cienie w kamieniu (2) cienie w kremie (1) ciocią być (1) codzienno (1) codzienność (91) codzienność psychologia społeczna (1) Combos (1) coś dobrego (9) coś na długie wieczory (3) coś słodkiego (7) couching (2) Crispy Waffles (1) cukinia (1) cykl o wolontariacie (7) czarna komedia (3) czas wolny (56) czekolada (8) czekolada do picia (4) czerwiec (1) czytanie (15) czytelnicze podsumowania (19) czytnik e-booków (1) Debby (1) Decubal (1) Decunal basic (1) demakijaż (6) depilacja (3) Dermacos (1) deser (6) deser na ciepłe dni (1) dipy (1) dla dorosłych (1) dla dzieci (10) do książki;) (1) dobre bo polskie (2) dobrostan zwierząt (1) dodatki (1) dodatki do domu (2) dodatki do potraw (1) domowa piekarnia (1) domowe Spa (3) domowe sposoby na przeziębienie/chorobę (2) Dove (2) Dr Konopka's (4) Dr. Konopka's (1) dramat (2) dynia (3) dysgrafia (1) Dziady (1) dzieciństwo (2) dziecko (1) Dzień Ojca (3) e-book (9) E. A. Poe (1) E.L.F (3) eliksir do włosów (2) Elisabeth Arden (4) Elseve (1) emulsja po opalaniu (1) Enilome Hertly Beuty (1) Eric - Emmanuel Schmitt (7) erotyka (2) Etja (1) etyka (3) etyka a to co jemy (1) Eveline (25) Evree (2) Fa (2) fantastyka (12) Farmona (3) feminizm (1) Feniks (1) Festiwal Conrada (1) festiwale (3) filiżanki (1) film (2) film azjatycki (1) filmowe podsumowania (6) filmowy weekend (2) fiszki (2) Floslek (15) FM (4) FM Group (3) Garnier (7) garść linków (10) Gliss Kur (3) Golden Rose (1) gotowanie (2) Green Pharmacy (12) Gregory Funaro (1) grupa literacka (1) gry planszowe (1) Grycan (2) Halloween (1) handel ludźmi (2) haul (4) Head&Shoulders (1) Hean (5) herbaty (1) higiena osobista (2) Himalaya Herbals (1) Holika Holika (1) home decor (2) homoseksualizm (2) hormony (1) horror (2) impreza (3) Inglot (1) inicjatywy kulturalne i społeczne (4) inspiracja (5) inspiracje (9) inspiracje dla nauczycieli (1) inspiracje dla rodziców (1) inspiracje na prezenty (1) inspirujący ludzie (2) Isana (1) ITS SKIN (2) Iwostin (4) ja w kuchni;] (3) jak radzić sobie ze stresem (5) jak sobie radzić ze stresem (2) jak zacząć nowe życie? (1) James Dashner (1) Jarosław Wasik (2) jedz jabłka (2) jedzenie (2) jesienna pielęgnacja (4) jesień (5) Joanna (1) kakao (2) kalendarium (1) Kallos (2) Kamil Janicki (1) kartka z kalendarza (52) kartka z kalendarza. (1) kawa (1) Kącik czytelniczy (1) kącik kulinarny (21) kącik samouka (1) Kindle (1) kino (1) klasyka (5) klasyka którą warto znać (3) kobieta w kulturze (2) koktajle (1) Kolastyna (2) kolorówka (6) kominek (2) koncerty (1) konkurs (1) konkursy (4) kontrowersyjne (1) konturowanie twarzy (1) korektor do brwi (1) korektory rozświetlające (1) kosmetyki (17) kosmetyki dla mężczyzn (3) kosmetyki dla wegan i wegetarian (1) kosmetyki do golenia (2) kosmetyki do kąpieli (2) kosmetyki do makijażu (14) kosmetyki do twarzy (5) kosmetyki do ust (2) kosmetyki do włosów (1) kosmetyki kolorowe (14) kosmetyki koreańskie (6) kosmetyki organiczne (1) kosmetyki po goleniu (1) kosmetyki rosyjskie (2) kosmetyki używane na wyjeździe (4) kosmetyki wegańskie (2) Kraków (1) krążki chlebowe (1) krem d rąk (1) krem do ciała (1) krem do opalania (1) krem do rąk (3) krem do twarzy (6) krem na dzień (2) krem o twarzy (1) krem pod oczy (2) kremy bb (1) Kringle Candle (6) Kroniki wampirów (1) kryminalistyka (1) kryminał (16) kryminały (2) kryminologia (2) książka dla smakoszy (1) książka na lato (2) książka na wakacje (1) książki (34) książki dla dzieci (16) książki dla młodzieży (8) książki edukacyjne (1) książki historyczne (4) książki kreatywne (1) książki kucharskie (2) książki motywacyjne (1) książki na jesień (1) książki na zimę (1) książki o których nie zapomnisz (1) książki polskich autorów godne polecenia (1) kuchenne inspiracje (2) kuchnia (1) kuchnia dla studentów (1) kuchnia dla studentów. (1) kuchnia dla zabieganych (2) kuchnia polska (1) kuchnia włoska (1) kultura (10) kultura polska (13) kupuj lokalnie (1) kuracja do włosów (1) L'biotica (2) L'Oreal (2) lakiery do paznokci (5) lampki (1) lato (1) Libster Blog Awards (1) Lioele (1) Lipton (1) Lirene (3) lista życzeń (2) literatura (12) literatura amerykańska (6) literatura erotyczna (4) literatura faktu (8) literatura francuska (3) literatura grozy (2) literatura historyczna (7) literatura hiszpańska (3) literatura izraelska (1) literatura japońska (1) literatura klasyczna (2) literatura kobieca (5) literatura koreańska (3) literatura młodzieżowa (17) literatura niemiecka (1) literatura obyczajowa (1) literatura piękna (10) literatura polska (38) literatura portugalska (1) literatura skandynawska (8) literatura światowa (18) literatura wojenna (3) literatura współczesna (73) literatura współczesna. (2) literatura współeczesna. (2) literatura XIX w. (17) Livioon (3) Loesje (1) Lotus (1) Lovley (1) Luxury Paris (9) łatwe przepisy (22) Łazienki Królewskie (1) Łuk Tryumfalny (1) Make - Up Trendy (1) make-up (3) Makeup Revolution (2) makijaż (8) maluszek (1) manga (1) Marek Grechuta (2) maseczki do twarzy (10) maska do włosów (8) masła do ciała (6) materiały do nauki języka niemieckiego (2) materiały do nauki matematyki (1) materiały do zajęć z dziećmi (1) MaxFactor (3) Maybelline (3) metoda nauki języka obcego (1) męskim okiem (3) mgiełka do ciała (2) mgiełki do ciała (1) Michał Bajor (6) miejsca relaksacyjne (1) miesiąc w zdjęciach (10) mieszanki bakaliowe (1) Międzynarodowy Festiwal Kryminału (1) migawki z życia (3) Miodowy Kłos (1) mleczko do ciała (2) mleko roślinne (1) młodzieżowa (1) moda (1) Models Own (1) moim zdaniem (1) moja dziupla (1) moje ulubione książki (42) motywacyjnie (1) Mount Blanc (1) możesz pomóc (1) Muza (1) muzyka (12) muzyka która mnie relaksuje (8) muzyka niszowa (4) na faktach (2) na obiad (3) na śniadanie (3) Nabla (1) nadzieja (1) nagrody (1) Natura Syberica (1) nauka języka angielskiego (2) nauka języka niemieckiego (2) nauka języka obcego (3) niania (5) nie polecam (1) nie samą książką człowiek żyje (1) niecodzienność (21) Nike (1) Nivea (10) No36 (1) NoniCare (1) nostalgicznie (1) notki o słodyczach (1) notki pomocowe (2) nowoczesne formy książek (2) nowości (6) nowości kosmetyczne (1) nowości na które czekam (1) nowy etap (3) o filmach (1) o Islamie (2) o jedzeniu (1) o Kościele (1) obejrzane spektakle (1) ocalić od zapomnienia (1) ochrona przeciwsłoneczna (1) oczyszczanie twarzy (4) odżywki do paznokci (5) odżywki do włosów (6) Oeparol (1) ogłoszenia parafialne (10) okołodziecięce (5) olej arganowy (1) olej kokosowy (2) olej migdałowy (1) olej pielęgnacyjny (1) olejek do ciała (2) olejek do twarzy (3) olejek do włosów (9) olejek łopianowy (6) olejek macadamia (1) olejki do twarzy (2) olejki zapachowe (4) olejowanie włosów (1) Olga Rudnicka (4) One Lovely Blog Award (1) opieka nad dzieckiem (1) oponki (1) Organic Shop (2) Organic Therapy (2) Organique (1) Oriflame (5) Oriflame. (1) Oscar Wilde (1) ozdoby świąteczne (1) Pachnąca Szafa (2) paczka:) (1) Paese (1) paletki cieni (1) paletki ze Sleeka (3) palety cieni (1) Palmers (1) Palmolive (2) Pantene (3) Pantene Pro - V (1) Pantne (1) pasja (14) pasja. (1) pasty do kanapek (1) paznokcie (3) pedagogika (3) peeling do ciała (4) peeling do skóry głowy (1) peeling do twarzy (5) perełki muzyczne i taneczne (2) Perfecta (1) Pharmaceris (3) pianka do golenia (1) pieczenie (2) pielęgnacja (5) pielęgnacja ciała (36) pielęgnacja dłoni (9) pielęgnacja paznokci (1) pielęgnacja pędzli (1) pielęgnacja rąk (6) pielęgnacja skóry wokół oczu (1) pielęgnacja specjalna (34) pielęgnacja stóp (1) pielęgnacja szyi i dekoltu (1) pielęgnacja twarzy (82) pielęgnacja ust (3) pielęgnacja włosów (42) pielęgnacja zimowa (5) piosenka artystyczna (1) Plaisirs Nature (Yves Rocher) (1) Planet Spa (2) plany (2) plany czytelnicze (1) plastry do twarzy (2) plastry na niedoskonałości (1) plastry na nos (2) Playboy (1) płyn micelarny (2) pochód książek męczących (1) początek (1) początki:) (3) podaj dalej (1) podkład (4) podkład do twarzy (1) podkłady (2) podróże małe i duże (8) podsumowania (7) podsumowania czytelnicze (1) podsumowania miesiąca (8) podsumowanie miesiąca (18) podsumowanie roku (1) Poetycka Dolina (1) poezja (3) poezja śpiewana (2) pokonaj stres (3) polecane książki na jesień i zimę (1) Polska (2) połącz kropki (1) pomadki do ust (2) pomaganie (4) popularnonaukowe (1) poradniki (4) poranna pielęgnacja (2) powieść wiktoriańska (1) powieść współczesna (2) praca (3) Pretty (2) prezent na Dzień Matki (1) prezenty (1) prezenty dla mamy (1) prezenty dla siostry (1) prezenty dla taty (2) projekt denko (4) projekt ślub (3) promocje (1) proste przepisy (13) prosto z natury (1) przegląd miesiąca w zdjęciach (5) przekąski (4) przekąski do pracy lub szkoły (1) przekąski na podróż (1) przemysłowa hodowla zwierząt (2) przemyśl to! (2) przemyślenia (6) przepis na wieczór (1) przepisy (30) Przepisy Babci Agafii (1) przepisy inspirowane "Grą o tron" (1) przepisy inspirowane książkami (1) przygotowania do ślubu (1) przyjemność (2) przysmaki (1) przystawki (1) psychologia (8) publikacje naukowe (1) R. P. Evans (3) Radical (1) recenzja filmu (1) recenzja kosmetyków (5) recenzja książek (5) recenzje filmów (3) recenzje filmów. Jonny Deep (1) recenzje gadżetów (1) recenzje gościnne (1) recenzje kosmetykow (1) recenzje kosmetyków (145) recenzje kosmetyków. (1) recenzje książek (279) recenzje książki (3) recenzje mangi/komiksów (3) recenzje olejków zapachowych (1) recenzje płyt (4) recenzje seriali (2) recenzje świeczek/wosków zapachowych (13) refleksyjnie (1) Regenerum (1) Regent House (2) relaks (7) relax (3) reportaże (3) Resibo (4) Revlon (2) Rimmel (2) Rival de Loop (2) rodzina (1) romans (3) romans historyczny (4) rosyjskie kosmetyki (2) rozdanie (1) rozwój zawodowy (2) ruch (1) Rzeszów (1) s-f (1) sala weselna (1) sałatka (2) samorozwój (2) Sandomierz (1) Sarah - Kate Lynch (1) Scottish Fine Soaps Company (1) Scrummy (1) sentymentalnie (8) seriale (1) serum do paznokci (1) serum do rzęs (2) serum do twarzy (3) serum do włosów (1) seryjni mordercy (2) Sesa (2) ShinyBox (2) silent disco (1) Skin Love (1) Skin79 (6) Sleek (6) słodycze (7) słodycze świata (2) słodycze wegańskie (1) słone przekąski (1) smaki (1) smaki dzieciństwa (3) snuff moves (1) Soap & Glory (3) Soap&Glory (2) sosy (1) spacerniak kulturowy (6) specjalna pielęgnacja (2) sport (1) sposób na... (3) spotkania blogerek (1) spotkania promujące książki (1) spotkanie blogerek (1) stalking (2) Stalowa Wola (4) Stalowi Czytacze (2) stalowowolskie spotkanie blogerów (1) Stara Mydlarnia (4) Stephen King (4) stosik (45) stosik biblioteczny (4) styl życia (11) Sylveco (3) szaliki (1) szampon do pędzli (1) szampony (4) Szlachetna Paczka (5) szminki (2) szukanie pracy (1) szybie przekąski (1) szybkie przepisy (18) ślub (1) ślub konkordatowy (1) Świat Książki (1) światełka (1) świeczki/woski zapachowe (23) Święta (6) święta. (1) tagi (9) tania kuchnia (1) targi książki (1) tarta (1) tbr (3) teatr (3) Teekane (1) tematy społeczne (1) terapia sztuką (2) terroryzm (1) Tess Gerritsen (3) The Balm (2) thriller/sensacja/kryminał (33) Tisane (2) tłusty czwartek (2) Tołpa (2) toniki do twarzy (1) tradycja (4) tradycja polska (4) trening antystresowy (1) trudne sprawy (1) trudności z pisaniem i nauką pisania (1) tusze do rzęs (1) tydzień w zdjęciach (24) Uczta Lodu i Ognia (1) ulga po opalaniu (1) Ultra Doux (2) ulubieńcy kosmetyczni (9) ulubieńcy miesiąca (8) ulubieńcy niekosmetyczni (6) ulubiona muzyka (2) ulubione (4) ulubione kosmetyki (4) ulubione książki (36) ulubione przekąski (1) ulubione przepisy (3) ulubione słodycze (1) ulubione zapachy (4) Unique (1) Urban Decay (1) Uriage (1) urlop (1) uśmiech (1) uzależnienia. psychologia (1) Vichy (1) Victoria's Secret (2) wakacje (1) walka z wągrami (1) wampiry (5) Warszawa (3) warsztaty (1) warsztaty kreatywnego pisania (1) weekend z książką (8) weganizm (4) wege (14) wegetarianizm (12) wieczorna pielęgnacja (2) Wielkanoc (1) wierzenia (2) wieś (2) wizyta u ginekologa (2) wolontariat (24) wspieraj lokalną gospodarkę (1) wspomnienia (1) współpraca (2) wychowanie dziecka (3) wydarzenia (8) wydawnictwa (1) wyjazd (2) wyniki konkursu (2) wyniki rozdania (1) wyróżnienia (1) wyzwania (2) wzmacnianie włosów (1) wzruszające (1) Yanke Candle (1) Yankee Candle (17) Yasumi (1) Yves Rocher (4) z baśnią w tle (1) zabawy dla dzieci (1) zakupy (3) zakupy kosmetyczne (4) zakupy ubraniowe (1) zamknięte klatki (1) zapachy (18) zapachy dla domu (2) zapachy dla kobiet (12) zapachy dla mężczyzn (2) zapachy na jesień (1) zapachy na lato (5) zapachy na wiosnę (3) zapachy od Avon (5) zapachy od Calvin Klein (1) zapachy uniwersalne (1) zapiski okularnicy (1) zapowiedzi recenzji (1) zapuszczanie włosów (1) zarządzanie stresem (2) zdjęcia (3) zdobycze kosmetyczne (1) zdrowe słodycze (1) zdrowie (5) zdrowie kobiety (7) zestawy kosmetyków (1) Ziaja (6) zimowa pielęgnacja (4) zmiany (2) Zoeva (1) zrozumieć kobietę (3) zrób sobie stop klatkę (2) zupy (2) zupy-krem (2) zwyczaje polskie (2) żel do twarzy (3) żel pod prysznic (2) żele do mycia twarzy (3) żele do mycia/produkty do kąpieli (3) żelki (1) życie (4) życie na emigracji (2) życzenia (8)